ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF Başkanlık Kurulu toplandı

20.09.2021

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 20. Dönem Başkanlık Kurulu, görev döneminin 13. ve son olağan toplantısını 18 Eylül 2021 Cumartesi günü gerçekleştirdi. Almanya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede uygulanan kurallar çerçevesinde ABTTF’nin Almanya’nın Witten şehrindeki genel merkezinde yapılan toplantıda, ABTTF’nin son dönemdeki çalışma ve faaliyetleri değerlendirildi, 2021 yılının sonuna kadar gerçekleştirilmesi öngörülen uluslararası girişimler ele alındı. 

Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili güncel gelişmeler değerlendirildi

Toplantıda ABTTF Başkanlık Kurulu, Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili yaşanan son gelişmeleri ele aldı. Yunanistan’ın Batı Trakya Türk derneklerine dair Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını 13 yıldır ısrarla uygulamadığının altını çizen ABTTF Başkanlık Kurulu, Yunanistan Yargıtayı’nın 29 Haziran 2021 tarihinde İskeçe Türk Birliği’nin kendisiyle ilgili 2008 tarihli AİHM kararını uygulanması ve resmi tüzel kişiliğinin iadesi talebiyle yaptığı temyiz başvurusunu reddettiğini dile getirdi. ABTTF Başkanlık Kurulu, ABTTF’nin İskeçe Türk Birliği başta Batı Trakya Türk dernekleri ile ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanması için Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi nezdindeki girişimlerini kararlılıkla sürdüreceğini ifade etti. 

ABTTF Başkanlık Kurulu, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim alanında yaşadığı sorunları ayrıntılı olarak ele alırken, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nın kararıyla 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında öğrenci sayısının yetersizliği gerekçe gösterilerek Batı Trakya Türk toplumuna ait on iki ilkokulun daha kapatıldığını ve bölgedeki Türk ilkokul sayısının 103’e düştüğünü not etti. Bakanlığın kararının Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğini garanti altına alan Lozan Antlaşması’na aykırı olduğunu vurgulayan ABTTF Başkanlık Kurulu, Yunanistan tarafından yıllardır sistematik bir şekilde ihlal edilen Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğinin iadesi için atılabilecek adımları değerlendirdi.

GALERİ