ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

ABTTF, FUEN 2020 Delegeler Kurulu toplantısına katıldı

26.10.2020

Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıda Batı Trakya Türk toplumunu ABTTF, BTAYTD ve DEB Partisi birlikte temsil etti. 
 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 24 Ekim 2020 tarihinde koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) Delegeler Kurulu toplantısına katıldı. Batı Trakya Türk toplumunu ABTTF, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin birlikte temsil ettiği toplantıya ABTTF Başkanı ve FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu ve ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık iştirak etti. 
 
Avrupa’nın farklı ülkelerinden azınlıklara mensup 200’ün üzerinde delegenin katıldığı FUEN Delegeler Kurulu toplantısı FUEN Başkanı Loránt Vincze’nin selamlama konuşmasıyla başladı. Ardından FUEN Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Genel Sekreteri tarafından FUEN’in ve FUEN çatısı altındaki çalışma gruplarının faaliyetleri aktarıldı, FUEN’in 2020-2021 programı sunuldu. ABTTF Başkanı ve FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu’nun (TAG) faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  
 
FUEN Delegeler Kurulu, Kovid-19 salgınının Avrupa’daki ulusal azınlıklara ve dilsel topluluklara etkisi hakkında karar metnini kabul etti. Kararda FUEN’in Kovid-19 salgını ile ilgili anketine katılan Yunanistan’daki Batı Trakya Türk toplumuna kendi ana dilinde verilen bilginin yetersiz kaldığı da yer alıyor. 

Toplantıda FUEN 2021 Kongresi’nin İtalya-Slovenya sınır bölgesindeki Nova Gorica/Gorizia’da, FUEN 2022 Kongresi’nin de Estonya’nın başkenti Talin’de düzenleneceğine dair delegeler bilgilendirildi.

FUEN Delegeler Kurulu toplantısında FUEN TAG toplantılarına misafir olarak iştirak eden Rusya’daki Kumuk topluluğunu temsil eden “Qumuqlar” delegelerin oyları ile asil üye olarak FUEN’e kabul edildi. 

GALERİ