ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

SYRIZA Başkanı Kasselakis: “İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve uluslararası hukuka saygı duyan çağdaş bir Yunanistan istiyoruz”

15.05.2024

ABTTF Başkanı: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu’ndaki üç derneğimizle ilgili aleyhindeki kararlarını 16 yıldır uygulamayan ülkemiz, bu konuda zamana oynamaya yönelik bir stratejisi izlemekte, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni sürekli oyalamaktadır. Uluslararası alanda tüm dikkatler ülkemizin üzerinde olup ülkemiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin derneklerimizle ilgili kararlarının uygulanması yönünde gerekli adımları ivedilikle atarak hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuka tam saygı duyduğunu göstermelidir.”

Ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Başkanı Stefanos Kasselakis, Gümülcine’nin Yunanistan’a ilhakının yıl dönümü vesilesiyle yapılan tören sonrası yaptığı açıklamada, (Batı) Trakya’nın Müslüman ve Hristiyanların uyum içinde bir arada yaşamasının az sayıdaki ve en iyi örneklerinden biri olduğunu söyledi.

Tüm insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve uluslararası hukuka saygı duyan çağdaş bir Yunanistan istediklerini kaydeden Kasselakis, bu yönde kat etmeleri gereken uzun bir yol olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “SYRIZA Başkanı Kasselakis’in da işaret ettiği üzere ülkemizde hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuka saygı konusunda ciddi sorunlar yaşanmakta olup bu konuda son dönemde Avrupa’dan da ülkemize yönelik art arda sert eleştiriler gelmektedir. Toplumumuz da ülkemizde hukukun üstünlüğünün yıllardır sistematik olarak ihlal edilmesinden doğrudan olumsuz yönde etkilenmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Bekir Usta ve Diğerleri Dava Grubu’ndaki üç derneğimizle ilgili aleyhindeki kararlarını 16 yıldır uygulamayan ülkemiz, bu konuda zamana oynamaya yönelik bir stratejisi izlemekte, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ni sürekli oyalamaktadır. Uluslararası alanda tüm dikkatler ülkemizin üzerinde olup ülkemiz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin derneklerimizle ilgili kararlarının uygulanması yönünde gerekli adımları ivedilikle atarak hukukun üstünlüğü ve uluslararası hukuka tam saygı duyduğunu göstermelidir.” dedi.

*Fotoğraf: www.anadoluimages.com

GALERİ