ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Suç örgütü Altın Şafak lideri Mihaloliakos cezaevinden tahliye edildi

03.05.2024

ABTTF Başkanı: “Savcının itirazına ve yaptıklarımdan hiçbir pişmanlık duymamasına rağmen mahkemenin suç örgütü Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos’un serbest bırakılmasına karar vermesi kamu vicdanını yaralayan, ülkemiz Yunanistan için endişe verici ve kabul edilemez bir durumdur.”

2020 yılında mahkeme tarafından suç örgütü ilan edilen ırkçı Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos mahkeme kararıyla cezaevinden şartlı tahliye edildi. Kanlı eylem gerçekleştiren suç örgütü yönetmek sebebiyle 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Mihaloliakos, kısıtlayıcı önlemlerle serbest kalacak.

Mahkeme kararına göre Attika bölgesi sınırları dışına çıkamayacak olan Mihaloliakos, aynı davadan hüküm giymiş diğer sanıklarla görüşemeyecek.

Savcının Mihaloliakos’un tutukluğunun devamına karar verilmesi yönünde görüş belirtmesine rağmen hakimlerin sınırlayıcı önlemlerle tahliye kararı aldığı belirtildi.

2020 yılında sonuçlanan davada mahkeme, Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos ve üyeleri Ilias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas’ı suç örgütü yönetmekten, diğer on sekiz sanığı da suç örgütüne üye olmaktan suçlu bulmuştu.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Savcının itirazına ve yaptıklarımdan hiçbir pişmanlık duymamasına rağmen mahkemenin suç örgütü Altın Şafak lideri Nikos Mihaloliakos’un serbest bırakılmasına karar vermesi kamu vicdanını yaralayan, ülkemiz Yunanistan için endişe verici ve kabul edilemez bir durumdur. Suç örgütü Altın Şafak, yakın geçmişte birçok kez doğrudan toplumumuzu da hedef almış, sözlü ve fiziksel saldırılarda bulunmuştu. ABTTF olarak Mart 2016’da Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda düzenlediğimiz konferans öncesinde salonu basan dönemin Altın Şafak Partisi mensubu AP milletvekilleri tehditler ve hakaretler savurmuştu. Mihaloliakos’un tahliyesi ülkemizde hukukun üstünlüğüne yönelik son dönemdeki ciddi tehditlerle birlikte ele alındığında şüphesiz kamu vicdanında adalete olan güveni bir kez daha derinden sarmış olup 2020 yılındaki mahkeme kararıyla tümüyle çelişmektedir.” dedi. 

*Fotoğraf: www.anadoluimages.com 

GALERİ