ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Federasyon’umuz yeni yönetimini seçti

16.06.2015
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) 13 Haziran 2015 tarihinde 19. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Almanya’nın Gießen şehrinde ABTTF üyesi 21 dernekten 178 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda ABTTF Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının yeni üyeleri seçimle belirlendi. Yaklaşık 220 kişinin iştirak ettiği genel kurul öğlen 13:00’te başlayıp gece 22:00’de sona erdi. Genel kurulda seçilen ABTTF 19. Dönem Yönetim Kurulu 20 Haziran 2015 Cumartesi günü gerçekleştireceği ilk toplantıda görev dağılımını yapacak.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: FUEN 2015 Kongresi’nin Batı Trakya’da düzenlenmesi ile tarih yazdık

Cumartesi günü gerçekleştirilen genel kurulda ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu selamlama konuşması gerçekleştirdi. Habip Oğlu Yunanistan’da eğitim ve dini özgürlükler alanında olumsuz gelişmeler yaşandığını söyledi, eğitim alanında çıkarılan yeni yasa ile özerk yapıya büyük bir darbe indirildiğini kaydetti. Ülkede Radikal Sol İttifak (SYRIZA)’ın iktidara gelmeden önce pek çok söz verdiğini belirten Habip Oğlu, aşırı sağcı ANEL ile koalisyon hükümeti kuran SYRIZA’nın verdiği sözleri maalesef yerine getirmediğini kaydetti. Azınlık sorunlarının çözümü konusunda Yunanistan’ı ikna edemediklerini söyleyen Habip Oğlu, Federasyon’un Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsillliler Derneği (BTAYTD) ile birlikte Mayıs sonunda Batı Trakya Türkleri açısından tarihi nitelikteli bir etkinliğe imza attığını söyledi. FUEN 2015 Kongresini düzenlediklerini söyleyen Habip Oğlu, FUEN Kongresi’nin Batı Trakya’da gerçekleşmesi ile diğer azınlıkların Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını yerinde gördüklerini söyledi, kendi basınlarında bunu dile getirdiklerini kaydetti. Yunanistan’da kongrenin engellenmeye çalışıldığını belirten Habip Oğlu, Altın Şafak Partisi’nin Yunan Meclisi’nde bu konuda bir soru önergesi sunduğunu kaydetti. Federasyon’un azimle çalıştığını belirten Habip Oğlu, Brüksel’de bir büroya sahip olduklarını ve uluslararası düzeyde pek çok STK ile işbirliği içerisinde olduklarını söyledi.

ABTTF’nin ilk Başkanı Cafer Alioğlu: “Eğitim ve din özerkliğimiz felç durumda”

ABTTF’nin ilk Başkanı Cafer Alioğlu selamlama konuşması yaptı. Alioğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Lozan Antlaşması ile eğitim ve din alanında özerk olduğunu ancak bugün bu özerk yapının felç olduğunu söyledi. Demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinde Batı Trakya Türk Azınlığı’nın lideri Dr. Sadık Ahmet’in çabaları sayesinde vatandaşlık haklarında önemli ilerlemeler kaydedildiğini söyleyen Alioğlu, mücadelede önemli olanın birlik ve beraberlik olduğunu söyledi. FUEN 2015 Kongresi’ne misafir olarak katıldığını belirten Alioğlu, kongrenin Batı Trakya’da gerçekleştirilmesinin milat olduğunu söyledi. Alioğlu, ABTTF 19. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Genel kurulda ABTTF’nin ilk Başkanı Cafer Alioğlu delegelerin tüm oyları ile Divan Kurulu Başkanı seçildi, Bertan Hüseyin ve Harun İbrahimcik ise divan sekreterleri olarak belirlendi. Seçim Kurulu’na ise ABTTF Yönetim Kurulu’nun önerisi ve delegelerin oylarıyla ABTTF Merkez Ofis Direktörü K. Engin Soyyılmaz, ABTTF Brüksel Ofisi çalışanı Yakup Uzun ve ABTTF sekreteri Demet Öcal seçildiler.

Saygı duruşunun ardından genel kurul gündemine geçildi. Genel kurul, ABTTF 18. Dönem Genel Sekreteri Gökhan Kocaveli’nin sunduğu ABTTF 18. Dönem Faaliyet Raporu, ABTTF Saymanı İsmail Rüşüt’ün sunduğu ABTTF 18. Dönem Saymanlık Raporu, ABTTF Denetim Kurulu Başkanı Erdoğan Hocaoğlu’nun sunduğu ABTTF 18. Dönem Denetleme Raporu’nun sunulması ile devam etti. Raporların okunmasının ardından yöneltilen soruların cevaplanması ile birlikte ibra gerçekleştirildi, ABTTF 18. Dönem Yönetim Kurulu delegelerin oy çokluğu ile aklandı.

ABTTF 18. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri M. Rıdvan Hacıbedel ve Dr. Sebahattin Abdurrahman’ın ABTTF üye derneklerinin mahkeme kaydı ve dernek sicil numarası ile birlikte resmi tüzel kişiliğe sahip olup olmadıklarının araştırılması talebiyle dönemin Disiplin Kurulu’nu göreve çağırmaları ve kurulun yaptığı inceleme neticesinde İngiltere Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin kurulduğı bölgede mahkeme kaydının ve dernek sicil numarasına sahip olmadığının anlaşılması üzerine Alman dernekler yasası gereğince İngiltere derneğinin resmi sicil numarasına sahip oluncaya dek ABTTF üyeliğinin dondurulması nedeniyle İngiltere derneği genel kurula katılamadı. Bu konunun genel kurul esnasında ABTTF 18. Dönem Yönetim Kurulu üyeleri ve aynı zamanda İngiltere derneğinin eski başkanları M. Rıdvan Hacıbedel ve Dr. Sebahattin Abdurrahman tarafından dile getirilmesi sırasında ABTTF Disiplin Kurulu üyeleri ile hararetli bir tartışma yaşandı.

Federasyon’umuz 19. Dönem Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının üyelerini seçti

ABTTF 18. Dönem Yönetim Kurulu’nun aklanmasının ardından 11 kişilik ABTTF 19. Dönem Yönetim Kurulu’na aday 20 kişi tanıtıldı, ardından seçimlere gidildi. Adayların isimleri ve aldıkları oy sayısı şöyle gerçekleşti:

1. Mesut Küçük Hasan 109
2. İbrahim Yusuf Hüseyin 105
3. Halit Habip Oğlu 93
4. Aydın Ahmet 92
5. Bülent Ekrem 83
6. Sami Yusuf 83
7. Sebahattin Mümin 81
8. Mustafa Kasap 80
9. Hasan Hasanoğlu 79
10. İsmail Rüşüt 78
11. Mehmet Hüseyin 77
12. Nazmi Kara Mustafa 76
13. Raif Bozacı 76
14. Nabi İbrahimcik 75
15. Özkan Reşit 64
16. Erol Amet 62
17. Fatih Ali 54
18. Güngör Molla 54
19. Hüseyin Ormancı 54
20. Bülent Apturahim Oğlu 44

Genel kurulda delegelerin oybirliği ile seçilen Denetim Kurulu ve Disiplin Kurulları üyeleri şöyle:

Denetim Kurulu:

1. Halit Haşim
2. İsmail Veiz
3. Zeynep Adem

Disiplin Kurulu:

1. Erol Haşim
2. Halit Faik Oğlu
3. İsmail Apti Oğlu
GALERİ