ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Belediye Galerisi yeni bir sergi: “Türk Azınlığın Günlük Hayatından Portreler”

19.03.2004
Belediye Galerisi natürmort, portre, çiçekler ve manzaralardan oluşan 67 resmi sergiliyor. Bunun yanında deniz kabukları, deniz yıldızları ve diğer doğal materyallerden yapılmış sanat eserleri de yer almakta. Resimler Fevzi Ali, beş öğrencisi ve diğer dokuz sanatçıya ait. Bunlar arasında sadece Nilay Osman asıl mesleği olarak ressamlık yapıyor. Almanya’daki (Batı Trakya) kültür derneklerinin çatı kuruluşunun organizasyonuyla bir yıl süresince Almanya çapında değişik yerlerde tekrarlanacak olan sergi ilk olarak Witten’de sergileniyor. Serginin insanların ve kültürlerin ve dahası halkların uyumuna hizmet etmesi amaçlanıyor.

Sergilenen çalışmaların yaklaşık üçte biri Fevzi Ali’ye ait. 1945 yılında Gümülcine’de (Yunanistan) doğdu. Eğitimini tamamladıktan sonra öğretmen olarak tekrar buraya Gümülcine’ye döndü. 1963/1964 dşneminde bir yıl çğretmen olarak çalıştıktan sonra bugüne kadar bir daha öğretmenlik görevi alamadı. Çocukluğundan beri resim sanatıyla uğraşan sanatçı ilk sergisini 1997 yılında Batı Trakya Yüksek Tahsilliler Derneği’nde açtı. Gümülcine ve İskeçe’de birçok karma sergiye katıldı. 1995’ten beri “Şafak Okuma Tiyatrosu”nda yönetmenlik yapıyor ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’nde resim dersleri veriyor.

Witten Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 1988 yılında kurulmuş kamu yararına çalışan bir dernektir. Onlarca yıldır Almaya’da ve çoğunlukla Witten’de yaşayan kurucu üyeler bu dernek sayesinde kültür ve geleneklerini yaşatmayı ve yeni nesilllere aktarmayı başardılar. Bu sergiyle Witten halkının ilgisi Yunanistan’ın kuzeydoğusunda (Batı Trakya) yaşamakta olan Türk Azınlığı’na yöneltecek ve Witten’deki kültür ortamını zenginleştirecektir.

“Türk Azınlığın Günlük Hayatından Portreler” sergisinin Pazartesi günü (22/03/2004) saat 17:00’de Belediye Binası’nın birinci katındaki açılış törenine tüm Witten halkı davetlidir.

Sergi Belediye Galerisi’nde 15 Mayıs’a kadar, Pazartesi-Perşembe 08:00-17:00 ve Cuma 08:00-13:00 saatleri arası gezilebilir. Daha fazla bilgi için Kültür Forumu’ndan Marion Abker ve Dagmar Plakolmer’a 581 24 02 ve 581 24 26 numaralı telefonlardan başvurabilirsiniz.

Witten, 19/03/2004

Witten Belediyesi resmi sitesindeki haberin orijinali için tıklayınız