ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Münih’te Batı Trakya Kültür Gecesi düzenlendi

16.11.2007
10 Kasım Cumartesi akşamı Münih’te Bavyera Batı Trakya Türkleri tarafından Batı Trakya Kültür Gecesi düzenlendi. Kültür Gecesi’nde aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de anıldı. Geceye Bavyera Batı Trakya Türkleri Derneği Genel Başkanı Erhan Halim ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf, ABTTF Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kasap, ABTTF Güney Avrupa Teşkilat Kolu Başkanı Cengiz İsmail, ABTTF Disiplin Kurulu Üyesi Orhan Yunusoğlu, ABTTF Denetleme Kurulu Üyesi Engin İsmail ve Türkiye’nin Münih Başkonsolosu Rıfat Köksal katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Bavyera Batı Trakya Türkleri Derneği Genel Başkanı Erhan Halim katılımcılara teşekkürlerini sunarak Batı Trakyalıların birlik ve beraberliğinin önemine değindi. Haşim „Batı Trakya Türkleri olarak kültürümüzü yaşattığımız bu etkinliklerde güçlü bir şekilde birliğimizi koruyoruz ve aynı zamanda hemşehrimiz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla anıyoruz“ şeklinde görüşlerini ifade etti.

Batı Trakya Türk Azınlığı barış ve kardeşlik köprüsü olmaya devam edecek

Geceye katılan ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu da Batı Trakya Türklerinin birlik ve beraberliğine değindiği konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ü de anarak Batı Trakya Türklerinin önemli rolüne işaret etti. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın anavatan Türkiye ile ülkesi Yunanistan arasında bir kardeşlik ve barış köprüsü olduğuna söyleyen Habipoğlu, Azınlığın bu rolünü samimiyetle sürdürmekte kararlı olduğunu vurguladı. Habipoğlu „Batı Trakya Türklerinin arasındaki birlik ve beraberliği yaşadığımız bu güzel gece de aynı zamanda anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, hemşehrimiz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygıyla anıyoruz. O’nun başlatmış olduğu iki ülke arasındaki barış ve kardeşlik anlayışını bugün hem Batı Trakya’da hem de Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu bizler de de-vam ettirmekte kararlıyız ve bu noktada anavatımız Türkiye Cumhuriyeti’nin yanımızda olduğunu, bizleri desteklediğini görmekten de son derece mutluyuz“ şeklinde görüşlerini ifade etti. ABTTF Başkanı Habipoğlu’nun ardından kürsüye gelen Türkiye’nin Münih Başkonsolosu Rıfat Köksal da Türkiye’nin her zaman Batı Trakya Türklerinin arkasında olduğunu ve mücadelesine destek verdiğini ifade etti. Başkonsolos Köksal „ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız bu anlamlı günde, Batı Trakya Kültür Gecesi’nde, Batı Trakya Türklerini beraber ve güçlü bir birlik içerisinde görmek son derece mutluluk verici. Türkiye Cumhuriyeti olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklı ve demokratik hak arama mücadelesini destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz“ şeklinde konuştu.

Yetkililerin konuşmalarının ardından ABTTF Güney Avrupa Teşkilat Kolu Başkanı Cengiz İsmail Bavyera Batı Trakya Türkleri Derneği Futbol Takımı’na başarılarından dolayı madalyalarını sundu ve etkinlik gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
GALERİ