ABTTF
TR
HABER BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN Bülten İcon
Batı Trakya

Almanya’da ki Batı Trakyalılar iftar yemeklerinde buluşuyor

03.10.2007
Almanya’da ki Batı Trakyalıların Ramazan dolayısıyla her yıl düzenledikleri iftar sofraları bu senede coşku içerisinde geçiyor. ABTTF üyesi derneklerin düzenlediği iftar sofralarında Batı Trakya Türkleri görüşme ve kaynaşma imkanları yakalarken Avrupa’da geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar. ABTTF yöneticilerinin de iştirak ettiği iftar sofraları bir yandan birlik ve beraberlik imkanı yaratırken, diğer yandan da Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarının konuşulmasına vesile oluyor.

Son olarak ABTTF üyesi iki derneğin düzenlediği iftar sofralarına katılan ABTTF yöneticileri Almanya’daki Batı Trakyalı Türklerle bir araya gelme fırsatı buldular. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu Bonn Derneği’nin 22 Eylül Cumartesi akşamı düzenlediği iftar sofrasına katıldı ve Bonn’da ki Batı Trakyalılarla hasret giderdi. İftar yemeğinde Bonn Derneği yöneticileri ile dernek faaliyetleri hakkında bilgi alan Habipoğlu, ABTTF’nin son uluslararası girişimleri hakkındada bilgi verdi. Özellikle Bonn Derneği Kadın Kolları üyeleri ile sohbet eden Habipoğlu Bonn’daki Batı Trakyalı kadınların göstermiş oldukları özveriye teşekkür etti. Bonn Derneği Kadın Kolları üyelerinin dernek çalışmalarına önemli katkılar sunduklarını ve bölgedeki Batı Trakyalı kadınların kaynaşmaları için çaba harcadıklarını görmenin çok sevindirici olduğunu belirten Habipoğlu “kadınlarımız Bonn’da büyük bir özveri ve gayret ile derneğimiz için çalışıyorlar. Onların hakkı ödenmez. Batı Trakyalı kadınlarımızın dernek çalışmalarında aktif olmaları bizler çok memnuniyet verici” dedi. Bonn Derneği’ni de çalışmalarından dolayı tebrik eden Habipoğlu “Bonn Derneğimiz özellikle spor alanındaki çalışmalarıyla önemli başarılar elde ediyor. Kendilerini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.


Bir başka coşku Gütersloh’taydı

Gütersloh ve Çevresi Yunanistan Batı Trakya Türkleri Kültür ve Aile Birliği’nin düzenlediği iftar sofrasına da ABTTF Genel Sekreteri Özkan Reşit katıldı. İftar yemeğinde Gütersloh’taki 100 kadar Batı Trakyalı bir araya gelerek hasret giderdi ve geleneklerini yaşatmanın sevincini paylaştılar. İftar sofrasına katılan ABTTF Genel Sekreteri Özkan Reşit iftar yemeğinde yaptığı konuşmada ABTTF olarak derneklerin sergilediği bu birlik ve beraberlik havasını devam ettirmelerini temenni ettiklerini belirtti. İftar yemeğinde ağırlıklı olarak Batı Trakya’daki seçim sonuçları konuşulurken, Genel Sekreter Özkan Reşit “geçmiş döneme bakıldığında bu seçimlerde 2 milletvekili çıkarmamız başarıdır. Batı Trakyalılar olarak geleceğe bakmalı ve seçilen arkadaşlarımıza yardımcı olmalıyız” şeklinde konuştu. Gütersloh Derneği’nin sergilemiş olduğu bu birlik ve beraberlik bütün Batı Trakyalılar arasında sağlanırsa geleceğe daha umutlu bakacaklarının altını çizen Reşit “Gütersloh Derneğimizi tebrik ediyor ve bu güzel ortamın Batı Trakya davamız için devamını temenni ediyorum” dedi. Bonn ve Gütersloh’un dışında Almanya’daki Batı Trakya Derneklerinin Ramazan süresince iftar sofraları düzenlemeye devam edecekleri belirtildi.
GALERİ