Forum! New!


Facebook
Twitter

Homburg’da Aile Gecesi Coşku Doluydu - 27.12.2005

 


 
   
25 Aralık 2005 günü Homburg'ta düzenlenen gecede, orta ve güney Almanya'dan beşyüzün üzerinde Batı Trakya Türkü yeni yılı coşkuyla karşıladı.

Homburg ve Çevresi Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma Derneği'nin yeni yılı karşılamak üzere düzenlediği aile gecesinde buluşan Batı Trakyalılar, yılın yorgunluğunu üzerlerinden attılar. Batı Trakya'nın meşhur grubu Grup Sevenler çaldığı doyumsuz müziklerle geceye renk katarken Batı Trakyalılar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar doyasıya eğlendiler.

Gece Homburg Derneği Başkanı ve ABTTF Yönetim Kurulu üyesi Engin Ahmet'in yapmış olduğu açılış konuşmasıyla başladı. Engin Ahmet konuşmasında şunları söyledi:

"Değerli Batı Trakyalılar,

Bir yılı daha ardımızda bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, gelecek yılın bir öncekinden daha iyi geçmesini, tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini temenni ederim.

Geride bıraktığımız yıl azınlığımız için hayli zorlu bir yıl oldu. Kimlik mücadelemizin sembolü haline gelmiş, güzide derneğimiz İskeçe Türk Birliği´nin yargıtay tarafından nihai olarak kapatılmasına karar verildi. Bölgemizi etkileyen sel, iki köyümüzde çok ağır hasara yol açtı. Ekonomik olarak iyice sıkıştırılan köylümüz çareyi meydanlara dökülmekte buldu. Eğitim, Din, Siyaset, Vakıflar ve diğer alanlarda kördüğüm haline gelmiş sorunlarımızda verilen onlarca vaade rağmen, bir arpa boyu dahi yol alınamadı.

Mücadelenin Avrupa cephesini yürüten ABTTF, Nisan ayında gerçekleştirilen AKPM ziyareti, Temmuz ayında AKPM´ye azınlık sorunları ile ilgili yapılan görev çağırısının zeminini hazırladı. 26 sayfalık bir raporla yapılan görev çağrısıyla, AKPM İnsan Hakları Komiseri Alvaro Gil-Robles, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarınçözümü için harekete geçmeye davet edildi. Derneklerimiz vasıtasıyla Avrupa çapında topladığımız 5000 imzalı İskeçe Türk Birliği´nin kapatılmasına karşı dilekçe de bu başvuruyla beraber gönderilmiştir.

Mayıs ayı başında Romanya´da gerçekleştirilen FUEN toplantısına katılan ABTTF heyeti, azınlığımızın sorunlarını diğer Avrupalı azınlıkların temsilcileri ile paylaştı. FUEN, Avrupa´daki azınlıkların çatı örgütü olarak ciddi bir temsili güce sahiptir ve azınlık haklarının korunması konusunda pek çok girişimde bulunmaktadır.

Haziran ayında Cenevre´de toplanan Birleşmiş Milletler Azınlıklar Çalışma Grubu toplantılarına kat tem-silcisi, azınlığımızın sorunlarını tüm dünya uluslarına açık bir platformda dile getirmiştir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı´nın Eylül ayında Varşova´da düzenlediği „İnsani Boyut Toplantıları“na katılan temsilcimiz Almanca, İngilizce, Türkçe ve Rusça olarak hazırlanmış üç ayrı konuşma yaparak, azınlığımızın milli kimlik, vatandaşlık ve siyaset alanındaki sorunlarını dile getirmiştir.

Uluslararası alanda artan saygınlığımıza paralel gündeme gelen Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi´ne (ECOSOC) üyelik başvurumuz Birleşmiş Milletler´in önünde son kararı beklemektedir.

ABTTF, Batı Trakya Türk Azınlığı´nın tüm sorunları arasında, özellikle 19. madde mağdurlarının sorunlarının ortadan kaldırılması hususuna ağırlık vermektedir.

1988 ´de kurulduğu günkü amatör ruhu ve heyecanından hiçbirşey yitirmeksizin profesyonelleşen ABTTF, 14. döneminde bu yönde köklü adımlar atmıştır. Sabit üç personelin yanında, tercümanlık hiz-metlerini yürüten altı kişi telif karşılğı ABTTF´ye hizmet vermektedirler.

2005 yılının son altı aylık diliminde gerçekleştirilen bu faaliyetler, bizler için ileride yapmayı arzuladığımız daha büyük işler için bir basamak olacaktır.

Yeni yılınızı bir kez daha içtenlikle kutlar, sağlık mutluluk ve başarı dolu mutlu bir yıl dilerim."


Gecede ayrıca ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu'nun da bir mesajı okundu. Mesajında geceye katılanların yeni yılını kutlayan Halit Habipoğlu, ABTTF'nin son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlere de değinerek, çalışmalarının tüm hızıyla süreceğini belirtti. 19. Madde mağdurlarına destek amacıyla düzenlenen ve ikinci haftasını da büyük bir başarıyla dolduran kartpostal ve e-posta kampyasına vermiş oldukları büyük destekten dolayı tüm Batı Trakyalılara teşekkür eden ABTTF Başkanı şözle devam etti:"Batı Trakyalı hemşerilerimin kalan son iki hafta içerisinde de desteklerinin tüm hızıyla sürdürmelerini bekliyorum".
‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1459274    Bugün : 27    Son : 1:38    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
Berlin Buyukelciligi iftar 2015
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
Specials
Teknoloji