Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı - 20.05.2019

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UID) 17 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde düzenlediği iftar programına katıldı. Anavatan Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Afif Demirkıran, AK Parti Brüksel Temsilcisi Ruhi Açıkgöz ve AK Parti Berlin Temsilcisi Meryem Göka’nın yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri, UID üyeleri ve vatandaşların katıldığı iftar programına ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ve ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf iştirak etti.

UID Genel Başkanı Bülent Bilgi, konukları selamlayarak yaptığı açılış konuşmasında, Avrupa’da yaşayan Müslümanların Avrupa’nın asli bir unsuru olduğunu vurgulayarak evrensel bir din olan İslam’ın dünyanın her tarafında mensupları bulunduğunu, sadece Orta Doğu’ya has bir kıta dini gibi yansıtılma gayretinin eşyanın tabiatına aykırılık teşkil ettiğini kaydetti. Anadolu kültürünün beslediği hoşgörü iklimini Avrupa’ya yansıtmanın önemine değinen Bilgi, Ramazan ayı ve iftar sofralarının bu güzelliği anlatabilmek adına güzel bir vesile teşkil ettiğini not ederek yaklaşık 60 yıl önce Türkiye’den Avrupa’nın değişik ülkelerine işçi olarak gelenlerin bugün ekonomi ve siyasette var oluşuna kısmen de olsa şahit olduklarını ancak Avrupa’daki Türk toplumunun bilimde, edebiyatta, kültür, sanat ve hatta siyasette çok daha etkin olması gerektiğini ifade etti. Bilgi, Avrupa ve Batı’nın Türk toplumunu bir tehdit olarak değil bir zenginlik, hatta bir fırsat olarak görmesi gerektiğini belirterek bugün başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan 5,5 milyon Avrupalı Türk toplumunun bu kıta ile kader birlikteliği oluşturduğunu, UID olarak gerek Türk-Alman dostluğuna gerekse Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan Türk toplumuna katkı sunmaya devam edeceğini dile getirdi.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes ise yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajı vererek ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık yapanlara dur denilmesi gerektiğini söyledi. Anadilimiz Türkçe ve eğitimin önemine değinen Erciyes, Almanya’nın ayrılmaz bir parçası olan Türk toplumunun Almanya’nın gelişmesi için büyük destek verdiğini, Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk toplumunun özellikle siyaset alanında daha aktif olması gerektiğini kaydetti.

Çocuklar tarafından ilahilerin okunduğu iftar programında, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından okunan ezanla oruçlar açıldı
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1642388    Bugün : 31    Son : 5:34    Aynı anda : 13031
ABTTF
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Dernek Ziyaretleri
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
Specials
Teknoloji