Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı - 13.05.2019

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nce (DİTİB) 10 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’nın Köln şehrinde geleneksel olarak düzenlenen iftar programına katıldı. Çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Müslümanların yanı sıra Almanya’daki Katolik ve Protestan kiliselerinin temsilcilerinin de katıldığı iftar programına ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu ve ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf iştirak etti.

Köln DİTİB Merkez Camii Konferans Salonu’nda “İnfak” sloganıyla düzenlenen iftar programı Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen Almanca yaptığı açılış konuşmasında, Ramazan’ın kardeşlik, dostluk, sevgi ve saygının güçlendiği bir ay olduğunu belirterek bu yılki Ramazan ayında düzenledikleri iftar programlarının sloganının “İnfak” olduğunu, bu kavramın yardımlaşma, dayanışma, paylaşma, insanlığın huzuru için maddi ve manevi yardım ve israftan sakınma gibi anlamlarının bulunduğunu ifade etti. Türkmen, İnfak’ın toplumda barışa, birlikteliğe ve dayanışmaya vesile olduğunu kaydederek bir sofranın paylaşımının İslam’ın yanı sıra Yahudilik ve Hristiyanlıkta da yer aldığını ve ortak bir yemeğin toplumu, insanların birbirine bağlılığını, güveni, merhameti, dayanışmayı ve paylaşmayı sembolize ettiğini dile getirdi.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes ise yaptığı konuşmada ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla kararlıkla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Erciyes ayrıca eğitimin önemine de değinerek Almanya’daki Türk toplumunun sosyal hayatta her açıdan daha etkin hale gelebilmesi için eğitimin temel koşul olduğunu söyledi.

Almanya Katolik Kilisesi Başpiskoposluğu’ndan Ulrich Pöner ile Almanya Protestan Kilisesi Yüksek Meclis üyesi Dr. Detlef Görrig de yaptıkları konuşmalarda her türlü aşırılığı ve fanatizmi kınayarak birlik, beraberlik, barış ve huzur içinde yaşamanın önemine atıfta bulundular.

Dua ile oruçların açılması ve birlikte yenilen iftar yemeğinin ardından program sona erdi.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1643237    Bugün : 8    Son : 0:37    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
2011 Bati Trakya girisimleri
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
Specials
Teknoloji