Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu - 10.05.2019

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumu olarak Yunan hükümetinden uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan dini özerklik hakkımıza zarar verecek tek taraflı uygulamalarına ivedilikle son vermesini ve sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasında bizimle doğrudan diyaloğa girmesini talep ediyoruz”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 6 Mayıs 2019 tarihinde Batı Trakya’yı ziyaret etti. Partisi SİRİZA’nın İskeçe’de düzenlediği toplantıda konuşan Çipras, Batı Trakya Türk toplumunu yakından ilgilendiren müftülük konusu ve vakıflar idare heyetleri seçimlerine de değindi. Batı Trakya Türk toplumunun demokratik haklarıyla ilgili Avrupa hukukuna dayanan reformları hayata geçirdiklerini savunan Çipras, bu çerçevede şer-i hukukun zorunlu olmaktan çıkartıldığını, müftülüklerin daha şeffaf çalışmasına katkı sağlayacak yeniliklerin yapıldığını ve müftülük kurumunun reform edildiğini söyledi. Müftülüklerdeki reformların yerine getirilmesi için müftü naiplerinin atandığını dile getiren Çipras, önümüzdeki günlerde müftülerin yetkilerini düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin yayımlanacağını söyledi. 1920/1991 sayı ve tarihli yasanın çerçevesini yeniden incelediklerini ve değiştirilmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Çipras, bu yasanın müftünün din görevlilerinden oluşan bir kurul tarafından seçilmesi ve Batı Trakya Türk toplumu tarafından olabildiğince büyük ölçüde kabul görecek bir süreçle değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Böyle kritik bir reformun resmi olmayan yapıları ortadan kaldıracağını belirten Çipras, vakıf idare heyetlerinin seçimle işbaşına getirilmesi amacıyla 2008 yılında çıkartılan vakıflar yasasının etkin bir şekilde uygulanması için gerekli değişikliklerin yapılacağını da sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Başbakan Aleksis Çipras, Yunanistan’da seçimler yaklaşırken SİRİZA partisine oy toplama kaygısıyla müftülük ve vakıf idare heyetlerinde seçimlerin yapılacağını vaat etti. Öte taraftan yıllardır iktidarda olan SİRİZA hükümeti, kendi müftü ve imamlarını tayin ederek Yunan devletinin Batı Trakya Türk toplumuna yönelik resmi politikasını sürdürmekte, Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımayarak Batı Trakya Türk toplumunun uluslararası antlaşmalarla garanti edilen dini özerklik hakkını gasp etmektedir. 1967 yılından beridir de vakıflarımızın idare heyetlerinin üyeleri Lozan Antlaşması’nın 40. maddesine aykırı bir şekilde devlet tarafından atama yoluyla belirlenmektedir. Batı Trakya Türk toplumu olarak Yunan hükümetinden uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan dini özerklik hakkımıza zarar verecek tek taraflı uygulamalarına ivedilikle son vererek uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerini yerin getirmesini ve sorunlarımızın çözüme kavuşturulmasında bizimle doğrudan diyaloğa girmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1643235    Bugün : 6    Son : 0:29    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
AGİT 2 3 Temmuz 2015
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
Specials
Teknoloji