Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların malları vergi borçlarının silinmemesi nedeniyle hala ipotek altında - 30.04.2019

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumu olarak Yunan hükümetinden ilgili yasanın öngördüğü şekilde vakıflarımızın vergi borçlarının silinerek üzerlerindeki ipoteğin kaldırılması için gerekli adımları ivedilikle atmasını ve vakıflarımızın idare heyetlerinin üyelerinin seçimle belirlenmesini talep ediyoruz”

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerinin üyeleri devlet tarafından atanmaya devam ederken vakıfların vergi borçlarının silinmesini öngören 3554/2007 sayı ve tarihli yasanın uygulanmaması dolayısıyla vakıf malları ipotek altına alınmış bulunmaktadır. Birlik gazetesinin haberine göre, KİNAL Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’in konuyla ilgili Yunan Parlamentosu’na sunduğu yazılı soru önergesi ile ilgili yaptığı açıklamada, 3554/2007 sayı ve tarihli yasanın uygulanmaması nedeniyle Gümülcine Vakıflar İdare Heyeti’nin 1 Mart 2019 tarihinde devlete 3.486.576,84 € tutarında borcunun bulunduğu, söz konusu yasanın 7. maddesinde açıkça öngörüldüğü şekilde ne vergi borçları, ne faizler, ne ek ücretler ve ne de para cezalarının tümümün hiçbir zaman silinmediği ifade ediliyor.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türk toplumu Lozan Barış Antlaşması’nın 40. maddesi uyarınca kendi vakıflarını yönetme hakkına sahip olmasına rağmen 50 yılı aşkın süredir sahip olduğu bu haktan yararlanamamaktadır. Yunanistan’da 1967’deki askeri cunta idaresiyle birlikte vakıfların yönetimi Batı Trakya Türk toplumunun elinden alınırken idare heyetlerinin üyeleri Yunan devleti tarafından atamayla belirlenmektedir. Vakıf malları ise 2007 yılında çıkarılan yasanın uygulanmaması ve bunun sonucunda silinmeyen vergi borçları nedeniyle ipotek altına alınmış olup Batı Trakya Türk toplumunun bunlar üzerinde serbest tasarruf hakkı bulunmamaktadır. Öbür taraftan aynı yasa kapsamındaki ülkedeki Yunan Ortodoks dini hayır kurumları vergi ödemezken devlete vergi borcu da bulunmamaktadır. Batı Trakya Türk toplumu olarak bizler, Yunan hükümetinden 3554/2007 sayı ve tarihli yasanın öngördüğü şekilde vakıflarımızın vergi borçlarının silinerek üzerlerindeki ipoteğin kaldırılması için gerekli adımları ivedilikle atmasını ve vakıflarımızın idare heyetlerinin üyelerinin seçimle belirlenmesini talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1597127    Bugün : 423    Son : 23:48    Aynı anda : 13031
ABTTF
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
Avrupa Parlamentosu Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Sunum, 14.03.2013, Strazburg
AGİT 2 3 Temmuz 2015
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Specials
Teknoloji