Forum! New!


Facebook
Twitter

Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli! - 21.03.2019

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü, “Irkçılık ile savaşalım” sloganı ile dünyanın her yerinde farklı etkinlikler ile kutlanıyor. 1966 yılında 21 Mart’ı Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü ilan eden Birleşmiş Milletler (BM), 2019 yılı teması olarak “Yükselen milliyetçi populizm ve aşırı üstünlükçü ideolojilere karşı koyma ve azaltma”yı seçti.

Populist ve milliyetçi gündemi pompalayan ırkçı, aşırılık yanlısı hareketlerin dünyanın farklı bölgelerinde ırkçılığı, ırk ayrımcılığını, yabancı düşmanlığını ve buna bağlı hoşgörüsüzlüğü körüklediğini belirten BM, 22 Aralık 2018’de kabul ettiği kararda tüm insanların özgür ve insan onuru bakımından eşit doğduğunu hatırlatarak herhangi bir ırkın diğerine üstünlüğüne dayalı doktrinlerin bilimsel olarak yanlış, sosyal olarak adaletsiz ve tehlikeli olduğunun altını çiziyor. Aynı zamanda BM, milliyetçi populizmin temel insan hakları prensiplerinden ayrımcılık ve eşitliği tehdit ettiğini kaydediyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Tüm Avrupa ve dünyada ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamofobik saldırılar yükseliştedir. Avrupa’da aşırı sağ partiler mültecileri, göçmenleri, azınlıkları ve Müslüman kökenlileri hedef alırken Yeni Zelanda’da iki camide gerçekleşen terör saldırıları karşısında bir kesimin bunu terör olarak adlandırmaktan çekindiklerini görmemiz dünyada İslamofobi ve ırkçılığın geldiği boyutu da gözler önüne sermektedir. Terörün, din, dil ve ırk ayrımı gözetmediğini hatırlayarak tüm insanların eşit olduklarını unutmamalıyız. Irkçılık her ne formda olursa olsun devletler tarafından tolere edilmemelidir. Ülkemiz Yunanistan’da da Batı Trakya Türkleri ülkenin dini, kültürel ve dil çeşitliliğinin bir parçası olarak değil “düşman Türkler” olarak görülmektedir. Bunun örneklerini son dönemde Batı Trakya Türklerine yönelik keyfi adli kovuşturmalar ve soruşturmalar ile yaşadık. Ülkemiz Yunanistan ve tüm Avrupa yükselişe geçen milliyetçi populizm, aşırı sağ ve İslamofobi karşısında bütüncül ve kararlı bir duruş sergilemeli, buna uygun politikalar üretmelidir” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.ufcw1006a.ca
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1223143    Bugün : 190    Son : 17:46    Aynı anda : 13031
ABTTF
Avrupa Konseyinde Yan Etkinlik, 25.04.2013, Strazburg, Fransa
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
Specials
Teknoloji