Forum! New!


Facebook
Twitter

Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli! - 21.03.2019

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü, “Irkçılık ile savaşalım” sloganı ile dünyanın her yerinde farklı etkinlikler ile kutlanıyor. 1966 yılında 21 Mart’ı Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü ilan eden Birleşmiş Milletler (BM), 2019 yılı teması olarak “Yükselen milliyetçi populizm ve aşırı üstünlükçü ideolojilere karşı koyma ve azaltma”yı seçti.

Populist ve milliyetçi gündemi pompalayan ırkçı, aşırılık yanlısı hareketlerin dünyanın farklı bölgelerinde ırkçılığı, ırk ayrımcılığını, yabancı düşmanlığını ve buna bağlı hoşgörüsüzlüğü körüklediğini belirten BM, 22 Aralık 2018’de kabul ettiği kararda tüm insanların özgür ve insan onuru bakımından eşit doğduğunu hatırlatarak herhangi bir ırkın diğerine üstünlüğüne dayalı doktrinlerin bilimsel olarak yanlış, sosyal olarak adaletsiz ve tehlikeli olduğunun altını çiziyor. Aynı zamanda BM, milliyetçi populizmin temel insan hakları prensiplerinden ayrımcılık ve eşitliği tehdit ettiğini kaydediyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Tüm Avrupa ve dünyada ırkçı, yabancı düşmanı ve İslamofobik saldırılar yükseliştedir. Avrupa’da aşırı sağ partiler mültecileri, göçmenleri, azınlıkları ve Müslüman kökenlileri hedef alırken Yeni Zelanda’da iki camide gerçekleşen terör saldırıları karşısında bir kesimin bunu terör olarak adlandırmaktan çekindiklerini görmemiz dünyada İslamofobi ve ırkçılığın geldiği boyutu da gözler önüne sermektedir. Terörün, din, dil ve ırk ayrımı gözetmediğini hatırlayarak tüm insanların eşit olduklarını unutmamalıyız. Irkçılık her ne formda olursa olsun devletler tarafından tolere edilmemelidir. Ülkemiz Yunanistan’da da Batı Trakya Türkleri ülkenin dini, kültürel ve dil çeşitliliğinin bir parçası olarak değil “düşman Türkler” olarak görülmektedir. Bunun örneklerini son dönemde Batı Trakya Türklerine yönelik keyfi adli kovuşturmalar ve soruşturmalar ile yaşadık. Ülkemiz Yunanistan ve tüm Avrupa yükselişe geçen milliyetçi populizm, aşırı sağ ve İslamofobi karşısında bütüncül ve kararlı bir duruş sergilemeli, buna uygun politikalar üretmelidir” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.ufcw1006a.ca
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1614207    Bugün : 39    Son : 1:59    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Bati Trakya ya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
Specials
Teknoloji