Forum! New!


Facebook
Twitter

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! - 08.03.2019

ABTTF Başkanlık Kurulu olarak Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı kararla 8 Mart’ı kadınların hakları ve dünya barışı için “Dünya Kadınlar Günü” ilan etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki teması Birleşmiş Milletler tarafından “Değişim İçin Eşit, Akılcı, Yaratıcı Ol!” olarak belirlendi. Söz konusu tema ile bu yıl özellikle toplumsal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini sağlayacak yenilikçi ilerlemelere dikkat çekilmesi hedefleniyor. BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (BM Kadın Birimi) araştırmasına göre dünyada halen 740 milyon kadın hayatını sosyal korumaya, kamu hizmetlerine ve gelir güvenliğini artırabilecek altyapıya kısıtlı erişim ile sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin mesajında, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının barış ve güvenlik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında küresel ilerleme sağlanmasının şartı olduğunu vurgulayarak kadınlar ve kız çocuklarının herkesin hayatına etki yapan politikaları, hizmetleri ve altyapıyı şekillendirebilmelerine imkan tanınması çağrısında bulundu.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanlık Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz! Dünyada kadınların uğradığı siyasi ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının sona erdirilmesi, kadınlara karşı her türlü şiddetin önlenmesi ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması tüm devletlerin, uluslararası kuruluşların ve sivil toplumun ele ele vererek birlikte çalışması ile mümkün olacaktır. Batı Trakya Türk kadınının ekonomi, siyaset ve yaşamın diğer tüm alanlarında hak ettiği yeri alabilmesi ve güçlendirilmesi için Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden tüm kuruluşlar olarak hep birlikte çaba göstermeye devam etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.unwomen.org
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1597148    Bugün : 20    Son : 0:27    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
Batitrakya Resimleri
Uluslararasi Calistay ve Konferans TurkMusluman Azınlık Egitiminde Iki Dillilik ve Dunyadaki Farkli Yaklasimlar - Sorunlar ve Muhtemel Cozumler, 28.02.-03.03.2019, Gumulcine - Bati Trakya, Yunanistan
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Habitat2008
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Specials
Teknoloji