Forum! New!


Facebook
Twitter

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! - 08.03.2019

ABTTF Başkanlık Kurulu olarak Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı kararla 8 Mart’ı kadınların hakları ve dünya barışı için “Dünya Kadınlar Günü” ilan etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki teması Birleşmiş Milletler tarafından “Değişim İçin Eşit, Akılcı, Yaratıcı Ol!” olarak belirlendi. Söz konusu tema ile bu yıl özellikle toplumsal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini sağlayacak yenilikçi ilerlemelere dikkat çekilmesi hedefleniyor. BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (BM Kadın Birimi) araştırmasına göre dünyada halen 740 milyon kadın hayatını sosyal korumaya, kamu hizmetlerine ve gelir güvenliğini artırabilecek altyapıya kısıtlı erişim ile sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin mesajında, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının barış ve güvenlik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında küresel ilerleme sağlanmasının şartı olduğunu vurgulayarak kadınlar ve kız çocuklarının herkesin hayatına etki yapan politikaları, hizmetleri ve altyapıyı şekillendirebilmelerine imkan tanınması çağrısında bulundu.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanlık Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz! Dünyada kadınların uğradığı siyasi ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının sona erdirilmesi, kadınlara karşı her türlü şiddetin önlenmesi ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması tüm devletlerin, uluslararası kuruluşların ve sivil toplumun ele ele vererek birlikte çalışması ile mümkün olacaktır. Batı Trakya Türk kadınının ekonomi, siyaset ve yaşamın diğer tüm alanlarında hak ettiği yeri alabilmesi ve güçlendirilmesi için Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden tüm kuruluşlar olarak hep birlikte çaba göstermeye devam etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.unwomen.org
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk basını mensupları ABTTF Brüksel Temsilciliği’ni ziyaret etti
» Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli!
» Dr. Hasan Ahmet_YÜRÜ!
» ABTTF ve EFA ortaklığında Avrupa Parlamentosu’nda eğitim konulu konferans düzenlendi
» Batı Trakya Türkleri Almanya’nın Viersen şehrindeki aile gecesinde buluştu
» Batı Trakya Türkleri Nürnberg’deki düğün töreninde bir araya geldi
» Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz!
» MART 2019
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1203845    Bugün : 44    Son : 1:21    Aynı anda : 13031
ABTTF
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
2011 Bati Trakya girisimleri
Specials
Teknoloji