Forum! New!


Facebook
Twitter

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! - 08.03.2019

ABTTF Başkanlık Kurulu olarak Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, dünyanın birçok ülkesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 16 Aralık 1977 tarihinde aldığı kararla 8 Mart’ı kadınların hakları ve dünya barışı için “Dünya Kadınlar Günü” ilan etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bu yılki teması Birleşmiş Milletler tarafından “Değişim İçin Eşit, Akılcı, Yaratıcı Ol!” olarak belirlendi. Söz konusu tema ile bu yıl özellikle toplumsal koruma sistemleri, kamu hizmetlerine erişim ve sürdürülebilir altyapı alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesini sağlayacak yenilikçi ilerlemelere dikkat çekilmesi hedefleniyor. BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (BM Kadın Birimi) araştırmasına göre dünyada halen 740 milyon kadın hayatını sosyal korumaya, kamu hizmetlerine ve gelir güvenliğini artırabilecek altyapıya kısıtlı erişim ile sürdürüyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin mesajında, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarının barış ve güvenlik, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında küresel ilerleme sağlanmasının şartı olduğunu vurgulayarak kadınlar ve kız çocuklarının herkesin hayatına etki yapan politikaları, hizmetleri ve altyapıyı şekillendirebilmelerine imkan tanınması çağrısında bulundu.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanlık Kurulu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yayımladığı mesajda, “Yunanistan, Türkiye, Almanya ve diğer farklı ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türk kadınlarının ve tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyoruz! Dünyada kadınların uğradığı siyasi ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının sona erdirilmesi, kadınlara karşı her türlü şiddetin önlenmesi ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması tüm devletlerin, uluslararası kuruluşların ve sivil toplumun ele ele vererek birlikte çalışması ile mümkün olacaktır. Batı Trakya Türk kadınının ekonomi, siyaset ve yaşamın diğer tüm alanlarında hak ettiği yeri alabilmesi ve güçlendirilmesi için Batı Trakya Türk toplumunu temsil eden tüm kuruluşlar olarak hep birlikte çaba göstermeye devam etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.unwomen.org
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1223144    Bugün : 191    Son : 17:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
20. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi ve Kultur Soleni, 08.06.2014, Duisburg
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
ABTTF ve DEB Partisinin Hollanda Dernegi ile Uye Dernekleri Ziyareti, 28.11.-02.12.2012
Specials
Teknoloji