Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliği alanında yaşadığı sorunlar Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda tartışılacak - 07.03.2019

ABTTF, Avrupa Parlamentosu’nda siyasi grubu bulunan EFA ile birlikte ortak konferans düzenliyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 20 Mart 2019 tarihinde Avrupa Hür İttifakı (EFA) ile Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda (AP) ortak bir konferans düzenliyor. “Avrupa’da Azınlıkların Eğitimde Karşılaştığı Temel Sorunlar: Batı Trakya Türkleri ile Danimarka’daki Alman Azınlığı Örneklerinin Karşılaştırılması” başlıklı konferans AP Milletvekili Josep-Maria Terricabras’ın ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Dilsel haklar ve azınlık eğitim sistemi azınlıklar için en çok önem arz eden konulardan biridir. Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşme ve Avrupa Bölgesel ve Azınlık Dilleri Şartı gibi uluslararası azınlık koruma araçları bu alanlarda azınlık haklarının gelişimine yol açmasına rağmen Avrupa’da bazı azınlıklar bu alanlarda engellerle karşılaşmaktadırlar. Anadilde eğitim hakkıyla ilgili sorunlarla karşılaşan azınlıklardan biri de Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumudur. Her ne kadar 1923 Lozan Barış Antlaşması, Batı Trakya Türk toplumuna kendi anadilinde eğitim hakkı ile kendi okullarını açma ve yönetme hakkını verse de Batı Trakya Türk toplumu bugün azınlık eğitiminin her seviyesinde eğitim özerkliğiyle ilgili sorunlar yaşamaktadır. İki dilli eğitim veren azınlık okullarının sayısı giderek azalmakta ve toplumun iki dilli anaokulu açma talebi devlet makamları tarafından görmezden gelinmektedir. Buna karşın, kendi okullarını yöneten Danimarka’da yasayan Alman azınlığının durumu azınlık eğitimi için daha iyi bir örnek sunmaktadır.

Azınlık eğitimi alanında çalışan uzmanları, politikacıları, azınlık temsilcilerini ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini bir araya getirecek konferansta, Avrupa genelinde azınlıkların eğitim alanında karşılaştığı sorunlarla beraber Yunanistan’daki azınlık eğitim sistemi ve örnek uygulama olarak Danimarka’daki Alman azınlığının eğitim sistemi karşılaştırılarak Yunanistan’daki azınlık eğitim sistemindeki eksiklikler ele alınacaktır.

Konferansta konuşma yapacak isimler şöyledir: Ev sahibi AP Milletvekili Josep-Maria Terricabras, ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Danimarka’daki Alman Okul ve Dil Derneği Pedagoji Danışmanı Käthe Freiberg-Nissen, Danimarka’daki Alman Okul ve Dil Derneği Pedagoji Direktörü Anke Tästensen, Avrupa Çok Dillilik ve Dil Öğrenme Araştırma Merkezi (MERCATOR) ve Friz Akademisi Üyesi Alex Riemersma ve Avrupa Hür İttifakı (EFA) Direktörü Günther Dauwen. Konferans, 09.30 ile 12.00 saatleri arasında Avrupa Parlamentosu’nda ASP 5E1 numaralı salonda gerçekleşecek.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1616401    Bugün : 279    Son : 16:15    Aynı anda : 13031
ABTTF
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
Specials
Teknoloji