Forum! New!


Facebook
Twitter

Uluslararası Ana Dil Günü kutlu olsun! - 20.02.2019

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: “İki dilli azınlık anaokulları talebimizi yineleyerek Yunanistan’dan kaliteli çift dilli azınlık eğitim sisteminin yaratılabilmesi için Batı Trakya Türk toplumu ile diyalog içerisinde mevcut sorunlara çözüm üretmesini istiyoruz”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nün 21 Şubat’ı Uluslararası Anadil Günü ilan etmesinin ardından 2000 yılından bu yana 21 Şubat’ta dilsel ve kültürel çeşitlilik ile çokdilli olmanın teşvik edilmesi amacıyla dünya çapında çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Dünyada konuşulan 6000 dilden yüzde 43’ünün tehlike altında olduğuna dikkat çeken UNESCO, dillerin kimlik, iletişim, sosyal entegrasyon, eğitim ve kalkınma üzerindeki karmaşık etkilerine dikkat çekerek dillerin yok olması halinde kültürel çeşitliliğin de yok olacağını belirtiyor. Dillerin somut ve somut olmayan mirasın korunması ve geliştirilmesinde en etkili araçlar olduğunu belirten UNESCO, ana dillerin korunmasının ve teşvik edilmesinin dilsel çeşitliliği ve çok dilli eğitimi teşvik etmenin ötesinde anlayış, hoşgörü ve diyaloga dayalı bir dayanışma bilincini de geliştireceğini belirtiyor.

Dilsel çeşitliliğin önemine dikkat çeken UNESCO, dünyadaki nüfusun yüzde 40’ının konuştukları ya da anladıkları bir dilde eğitim imkanına sahip olmadığını belirtiyor. Ana dil temelli çok dilli eğitim sisteminin erken dönem eğitimde ve kamusal yaşama katılımda giderek artan bir öneme sahip olduğunun anlaşıldığını belirten UNESCO, geleneksel bilinç ve kültürlerin sürdürülebilir bir biçimde korunması ve aktarılmasının diller aracılığı ile çok dilli ve çok kültürlü toplumların var olabileceğini vurguluyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türklerinin 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü kutlu olsun! UNESCO’nun kamusal yaşama katılımda erken dönem eğitim dahil anadilde eğitim temelli modellerin önemine dikkat çekmesine karşın Yunanistan, okul öncesi eğitimde ana dil öğrenimini yok sayarak iki dilli azınlık anaokulları talebini görmezden gelmeye devam ediyor. Öte yandan Yunanistan gerçek anlamda çok dilli ve çok kültürlü bir toplum yaratılabilmesi için anadil Türkçe’nin ve ülke dili Yunanca’nın çok iyi bir biçimde öğretildiği kaliteli bir azınlık eğitim sistemi yaratmak yerine okul sayısındaki azalmaya ilaveten azınlık okullarında eğitim kalitesinin artırılması yönündeki taleplere kulak tıkıyor, dini okullardaki Türkçe ders sayısını ise azaltıyor. Ülkemiz Yunanistan’ı bir kez daha Batı Trakya Türk toplumunun anadilde eğitim hakkına saygı göstermeye çağırıyor, kaliteli bir azınlık eğitim sistemi için Yunanistan’dan Batı Trakya Türk toplumu ile diyalog içerisinde mevcut sorunlara çözüm üretmesini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: http://www.un.org/en/events/motherlanguageday/index.shtml
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk basını mensupları ABTTF Brüksel Temsilciliği’ni ziyaret etti
» Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nde tüm dünya İslamofobi konusunda ortak duruş göstermeli!
» Dr. Hasan Ahmet_YÜRÜ!
» ABTTF ve EFA ortaklığında Avrupa Parlamentosu’nda eğitim konulu konferans düzenlendi
» Batı Trakya Türkleri Almanya’nın Viersen şehrindeki aile gecesinde buluştu
» Batı Trakya Türkleri Nürnberg’deki düğün töreninde bir araya geldi
» Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz!
» MART 2019
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1203872    Bugün : 71    Son : 2:08    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Specials
Teknoloji