Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye’yi ziyaret ediyor - 05.02.2019

Halit Habip Oğlu: “Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin olarak İstanbul Rum Ortodoks cemaatinin anavatanı olarak nasıl Yunanistan muhatap ise Lozan Barış Antlaşması ve ikili antlaşmalar uyarınca Batı Trakya Türk toplumunun anavatanı olarak Türkiye’nin de Batı Trakya Türklerinin hakları konusunda muhatap olarak kabul edilmesi gerekmektedir”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 5-6 Şubat 2019 tarihlerinde Batı Trakya Türklerinin anavatanı Türkiye’ye iki günlük ziyarette bulunacak. Ziyaretinin ilk gününde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Çipras, ertesi gün İstanbul’a geçerek Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’la da görüşecek.

Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri Anadolu Ajansı muhabirine değerlendiren Çipras, açıklamalarında Batı Trakya Türk toplumuna da atıfta bulundu. Lozan Antlaşması kapsamında iki ülkenin azınlıklar konusundaki gelişmeler hakkında birbirlerini bilgilendirdiğini dile getiren Çipras, ülkedeki Müslüman azınlığa yönelik reformların Yunanistan’ın vatandaşlarına bir taahhüdü olduğunu ve Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını kaydederek, “Bu bağlamda, şimdiye kadar şeriat hukukunun tatbik edilmesi, müftülük makamlarının yapısı ve işlevi ve eğitim konularında önemli adımlar attık. Bu yönde de devam edeceğiz” dedi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ın başbakanı Aleksis Çipras’ın anavatanımız Türkiye’ye ziyarette bulunacak olması sevindirici olmakla birlikte ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalar biz Batı Trakya Türklerini yine büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. Çipras, Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğini görmezden gelerek Yunan devletinin aynı doğrultudaki katı politikasını sürdürmektedir. Çipras’ın Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konuların Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını söylemesi ise gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Batı Trakya Türk toplumunun statüsü ve haklarını düzenleyen 1923 Lozan Barış Antlaşması’nda Türkiye ve Yunanistan’ın imzası bulunmakta olup Lozan sonrası da iki ülke arasında Batı Trakya Türklerinin hakları ile ilgili ikili antlaşmalar imzalanmıştır. Dolayısıyla Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin olarak İstanbul Rum Ortodoks cemaatinin anavatanı olarak nasıl Yunanistan muhatap ise Lozan Barış Antlaşması ve ikili antlaşmalar uyarınca Batı Trakya Türk toplumunun anavatanı olarak Türkiye’nin de Batı Trakya Türklerinin hakları konusunda muhatap olarak kabul edilmesi gerekmektedir” dedi.

*Fotoğraf: http://www.trt.net.tr/deutsch/europa/
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1597156    Bugün : 28    Son : 1:09    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
Specials
Teknoloji