Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye’yi ziyaret ediyor - 05.02.2019

Halit Habip Oğlu: “Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin olarak İstanbul Rum Ortodoks cemaatinin anavatanı olarak nasıl Yunanistan muhatap ise Lozan Barış Antlaşması ve ikili antlaşmalar uyarınca Batı Trakya Türk toplumunun anavatanı olarak Türkiye’nin de Batı Trakya Türklerinin hakları konusunda muhatap olarak kabul edilmesi gerekmektedir”

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, 5-6 Şubat 2019 tarihlerinde Batı Trakya Türklerinin anavatanı Türkiye’ye iki günlük ziyarette bulunacak. Ziyaretinin ilk gününde Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Çipras, ertesi gün İstanbul’a geçerek Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’la da görüşecek.

Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri Anadolu Ajansı muhabirine değerlendiren Çipras, açıklamalarında Batı Trakya Türk toplumuna da atıfta bulundu. Lozan Antlaşması kapsamında iki ülkenin azınlıklar konusundaki gelişmeler hakkında birbirlerini bilgilendirdiğini dile getiren Çipras, ülkedeki Müslüman azınlığa yönelik reformların Yunanistan’ın vatandaşlarına bir taahhüdü olduğunu ve Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını kaydederek, “Bu bağlamda, şimdiye kadar şeriat hukukunun tatbik edilmesi, müftülük makamlarının yapısı ve işlevi ve eğitim konularında önemli adımlar attık. Bu yönde de devam edeceğiz” dedi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ın başbakanı Aleksis Çipras’ın anavatanımız Türkiye’ye ziyarette bulunacak olması sevindirici olmakla birlikte ziyareti öncesinde yaptığı açıklamalar biz Batı Trakya Türklerini yine büyük hayal kırıklığına uğratmıştır. Çipras, Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğini görmezden gelerek Yunan devletinin aynı doğrultudaki katı politikasını sürdürmektedir. Çipras’ın Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili konuların Türkiye ile ikili bir mesele olmadığını söylemesi ise gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Batı Trakya Türk toplumunun statüsü ve haklarını düzenleyen 1923 Lozan Barış Antlaşması’nda Türkiye ve Yunanistan’ın imzası bulunmakta olup Lozan sonrası da iki ülke arasında Batı Trakya Türklerinin hakları ile ilgili ikili antlaşmalar imzalanmıştır. Dolayısıyla Heybeliada Ruhban Okulu’na ilişkin olarak İstanbul Rum Ortodoks cemaatinin anavatanı olarak nasıl Yunanistan muhatap ise Lozan Barış Antlaşması ve ikili antlaşmalar uyarınca Batı Trakya Türk toplumunun anavatanı olarak Türkiye’nin de Batı Trakya Türklerinin hakları konusunda muhatap olarak kabul edilmesi gerekmektedir” dedi.

*Fotoğraf: http://www.trt.net.tr/deutsch/europa/
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Uluslararası Ana Dil Günü kutlu olsun!
» Dr. Hasan Ahmet_BİZ!
» ŞUBAT 2019
» Başkan´dan
» ABTTF’den Brüksel’e çalışma ziyareti
» Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye’yi ziyaret ediyor
» Almanya’nın Gütersloh ve Lauf şehirlerinde yaşayan Batı Trakya Türkleri 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü andı
» Lauf Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde yeni yönetim iş başında
» AKPM ulusal azınlıklara mensup bireylerin hakları ile ilgili kararı kabul etti
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1182568    Bugün : 413    Son : 11:52    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Dernek Ziyaretleri
Specials
Teknoloji