Forum! New!


Facebook
Twitter

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ’NE ÇALIŞMA ZİYARETİ - 04.12.2018

Batı Trakya Türk Azınlık heyeti, Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyaret, 3-4 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkan Yardımcısı Sebahattin Mümin, ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz ve BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah’ın yer aldığı heyetin ziyareti ABTTF’nin öncülüğünde yapıldı.

Batı Trakya Türk Azınlığı heyeti, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları ancak Yunanistan tarafından 10 yıldır uygulanmayan mahkeme kararlarının da gündem maddesi olarak görüşüleceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde temaslarda bulundu. Heyet, Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin delegasyon temsilcileriyle görüşerek Yunanistan tarafından uygulanmayan Türk azınlık derneklerinin mahkeme kararlarını ve 10 yıldır devam eden mağduriyeti dile getirdiler. Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri ülke delegasyonlarıyla yaptıkları toplantıda Türk azınlık dernekleriyle ilgili 35 yıllık mücadeleyi anlattılar.

Ozan Ahmetoğlu, Sebahattin Mümin, Pervin Hayrullah ve K. Engin Soyyılmaz, Strazburg’daki temasları çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmasını denetleyen İcra Dairesi Başkanı Fredrik Sundberg ve aynı dairede görevli hukukçular Nikolaos Sitaropulos ve Dimitrios Kalogiros ile görüştü.

Görüşmede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2008 yılında verdiği İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanması gereği bir kez daha vurgulandı ve 10 yıllık süreç aktarıldı. Ayrıca, AİHM kararlarının uygulanması amacıyla 2017 yılında hazırlanan ancak Yunanistan parlamentosundaki yoğun tartışmalardan sonra yapılan müdahalelerle değiştirilerek kabul edilen ilgili yasaya dayanarak yeniden davaların açıldığı hatırlatıldı ve ilgili süreç aktarıldı. Batı Trakya Türk Azınlığı temsilcileri görüşmede, AİHM’nin Türk azınlık dernekleri kararlarının Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından takip edilmesinin ve gündemde tutulmasının önemini vurguladı.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1642385    Bugün : 28    Son : 4:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Specials
Teknoloji