Forum! New!


Facebook
Twitter

Avrupa Parlamentosu AB’deki neofaşist ve neo-Nazi grupların yasaklanması çağrısında bulundu - 26.10.2018

Avrupa Parlamentosu (AP), 25 Ekim 2018 tarihinde aldığı kararla Avrupa’da son dönemde artış gösteren neofaşist şiddete dikkat çekti. Kararda AP milletvekillerinin, Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı devletlerde neofaşist grupların ceza alma korkusu yaşamadan hareket etmelerinden ve bunun yol açtığı şiddet eylemlerinin artışından endişe duydukları kaydediliyor.

Kararda, neofaşist ve neo-Nazi gruplara karşı kararlı önlemlerin alınmamasının yabancı düşmanlığının Avrupa’da gittikçe yükselmesine yol açtığının altı çizilerek 22 Temmuz 2011’de Norveç’te yaşanan ve 77 kişinin hayatını kaybettiği, 151 kişinin de yaralandığı terör saldırısı ile Büyük Britanyalı parlamenter Jo Cox’un öldürülmesi ve AP Milletvekili Eleonara Forenza’ya yapılan saldırıya atıfta bulunuluyor. Kararda Yunanistan’la ilgili olarak ülkede bilhassa göçmenleri ve Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan neo-Nazi Altın Şafak Partisi’ne karşı suç örgütü olması, şarkıcı Pavlos Fyssas’ın ödürülmesi ve işlediği diğer suçlar nedeniyle açılan davanın devam ettiği kaydediliyor. Bundan başka Eylül 2018’de Almanya’nın Chemnitz şehrinde aşırı sağcı “Vatandaş Savunması” isimli örgüte mensup 7 kişinin kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle tutuklandıkları ve kısa süre önce de adına “Chemnitz Devrimi” verdikleri bir terör örgütü kurdukları şüphesiyle mahkemeye çıkarıldıkları not ediliyor.

AP’nin oy çokluğuyla aldığı kararda AB üyesi devletler faşizm ve ırkçılığı yücelten neofaşist ve neo-Nazi grupları etkili bir şekilde yasaklamaya çağrılırken nefret suçlarının soruşturacak özel polis birimlerin kurulması ve faillerinin cezalandırılması talep ediliyor.

Stadyumlardaki ırkçılık, faşizm ve yabancı düşmanlığı ile etkili bir şekilde mücadele etmeleri için spor, özellikle de futbol kulüplerine çağrıda bulunulan kararda, kulüplerin okullar ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde genç taraftarlar için eğitim olanaklarını desteklemesi talep ediliyor.

Kararda AP milletvekilleri, faşist ve ırkçı suçların önlenmesinin ön koşullarından birinin sağlam tarih bilgisine sahip olmak olduğunun altını çizerek bu noktanın yeni neslin eğitiminde mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyorlar.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1223073    Bugün : 120    Son : 12:29    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Specials
Teknoloji