Forum! New!


Facebook
Twitter

Avrupa Parlamentosu AB’deki neofaşist ve neo-Nazi grupların yasaklanması çağrısında bulundu - 26.10.2018

Avrupa Parlamentosu (AP), 25 Ekim 2018 tarihinde aldığı kararla Avrupa’da son dönemde artış gösteren neofaşist şiddete dikkat çekti. Kararda AP milletvekillerinin, Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı devletlerde neofaşist grupların ceza alma korkusu yaşamadan hareket etmelerinden ve bunun yol açtığı şiddet eylemlerinin artışından endişe duydukları kaydediliyor.

Kararda, neofaşist ve neo-Nazi gruplara karşı kararlı önlemlerin alınmamasının yabancı düşmanlığının Avrupa’da gittikçe yükselmesine yol açtığının altı çizilerek 22 Temmuz 2011’de Norveç’te yaşanan ve 77 kişinin hayatını kaybettiği, 151 kişinin de yaralandığı terör saldırısı ile Büyük Britanyalı parlamenter Jo Cox’un öldürülmesi ve AP Milletvekili Eleonara Forenza’ya yapılan saldırıya atıfta bulunuluyor. Kararda Yunanistan’la ilgili olarak ülkede bilhassa göçmenleri ve Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan neo-Nazi Altın Şafak Partisi’ne karşı suç örgütü olması, şarkıcı Pavlos Fyssas’ın ödürülmesi ve işlediği diğer suçlar nedeniyle açılan davanın devam ettiği kaydediliyor. Bundan başka Eylül 2018’de Almanya’nın Chemnitz şehrinde aşırı sağcı “Vatandaş Savunması” isimli örgüte mensup 7 kişinin kamu düzenini bozdukları gerekçesiyle tutuklandıkları ve kısa süre önce de adına “Chemnitz Devrimi” verdikleri bir terör örgütü kurdukları şüphesiyle mahkemeye çıkarıldıkları not ediliyor.

AP’nin oy çokluğuyla aldığı kararda AB üyesi devletler faşizm ve ırkçılığı yücelten neofaşist ve neo-Nazi grupları etkili bir şekilde yasaklamaya çağrılırken nefret suçlarının soruşturacak özel polis birimlerin kurulması ve faillerinin cezalandırılması talep ediliyor.

Stadyumlardaki ırkçılık, faşizm ve yabancı düşmanlığı ile etkili bir şekilde mücadele etmeleri için spor, özellikle de futbol kulüplerine çağrıda bulunulan kararda, kulüplerin okullar ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde genç taraftarlar için eğitim olanaklarını desteklemesi talep ediliyor.

Kararda AP milletvekilleri, faşist ve ırkçı suçların önlenmesinin ön koşullarından birinin sağlam tarih bilgisine sahip olmak olduğunun altını çizerek bu noktanın yeni neslin eğitiminde mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyorlar.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Avrupa Azınlık Hakları Grubu’dan ABTTF’ye ziyaret
» ARALIK 2018
» Dr. Hasan Ahmet_YÜKSELTİN SESİNİZİ!
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Başkan´dan
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1144797    Bugün : 197    Son : 10:56    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF ve DEB Partisinin Hollanda Dernegi ile Uye Dernekleri Ziyareti, 28.11.-02.12.2012
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
Dernek Ziyaretleri
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji