Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk toplumu Avrupa Diller Günü’nü yine buruk bir şekilde kutluyor - 26.09.2018

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocuklar ana dilleri Türkçe’yi öğrenme ve ana dilde eğitim hakkından yoksun bırakılıyor.

Avrupa Diller Günü, Avrupa Konseyi’nin girişimiyle 2001’den beri her yıl 26 Eylül’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği’nin (AB) öncülüğünde Avrupa genelinde dilsel çeşitliliğin ve çok dilliliğin kutlandığı bu önemli günde her yaşta Avrupalı daha fazla dil öğrenmeye teşvik ediliyor.

Tüm Avrupa’da 200’ün üzerinde dil konuşulurken bunlardan yaklaşık 60 tanesi bölgesel veya azınlık dili. Avrupa Diller Günü’nün kutlanmasının başlıca amaçları olarak kamuoyunu dillerin önemi konusunda bilinçlendirmek, kültürler arası anlayışı artırmak, Avrupa’nın dilsel ve kültürel çeşitliliğini geliştirmek diye sıralanıyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak yaklaşık 60 azınlık dilinin konuşulduğu Avrupa’da yaşayan herkesin Avrupa Diller Günü’nü kutluyoruz. Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumu, dilsel hoşgörünün altının çizildiği bu önemli günü yine buruk bir şekilde kutluyor. Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocuklar, Yunan devletinin Türkçe ve Yunanca iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına izin vermemesi nedeniyle yalnızca Yunanca dilinde eğitim verilen devlet anaokullarına gitmek zorunda bırakılarak anadilleri Türkçe’yi öğrenme ve anadilde eğitim hakkından yoksun bırakılıyor. Kamusal alanda da Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının ana dilleri Türkçe’yi kullanmasında halen sorunlar yaşanabiliyor. ABTTF olarak AB üyesi ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının anadilleri Türkçe’yi öğrenmeleri ve kullanmalarının önündeki tüm engelleri kaldırmaya ve Batı Trakya bölgesinde iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına izin vermeye çağırıyoruz.

*Fotoğraf: http://edl.ecml.at
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
» ABTTF’den DİTİB’ye ziyaret
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1221086    Bugün : 138    Son : 12:43    Aynı anda : 13031
ABTTF
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
Specials
Teknoloji