Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF yabancı uzmanların katılımıyla Batı Trakya’ya çalışma ziyareti düzenledi - 20.09.2018
Azınlık hakları alanında önde gelen uluslararası kuruluşlardan Avrupa Azınlık Hakları Grubu yöneticilerinden oluşan yabancı heyet Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını ve bölgedeki güncel gelişmeleri yerinde gözlemledi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 17-20 Eylül 2018 tarihlerinde Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesine çalışma ziyareti düzenledi. ABTTF’yi temsilen Başkan Yardımcısı Serdar Kalekoğlu, Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık ve Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu Üyesi Fatma Ahmetcik’in iştirak ettiği çalışma ziyareti heyetinde Avrupa Azınlık Hakları Grubu (MRG Europe) Avrupa ve Orta Asya Birimi Başkanı ve MRG Avrupa Ofisi Yönetim Müdürü Neil Clarke ile MRG Europe Medya Programları Koordinatörü Anna Alboth yer aldı.

Çalışma ziyaretinin ilk gününde heyet ilk olarak Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Hülya Emin görüştü. Hemen ardından Gümülcine Faziletli Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı İbrahim Şerif’i makamında ziyaret eden heyet, Batı Trakya’daki müftü sorununun tarihçesi hakkında bilgi edindi. Görüşmede, özerk yapıdaki müftülükleri basit devlet daireleri haline getirerek müftü makamını yetkisiz kılacak olması dolayısıyla Batı Trakya Türk toplumunun 28.08.2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararname taslağını tümden reddettiği ve geri çekilmesini talep ettiği heyete aktarıldı.

Heyetin Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği’nin (BTTÖB) ev sahipliğinde BTTÖB, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ve Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) ile yaptığı müşterek görüşmede Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının ilkokul, ortaokul, lise ve yüksek öğrenim düzeylerinde karşılaştığı sorunlar ve talepler dile getirildi. Sonrasında Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı ile görüşen heyet, belediyenin sağladığı hizmetler hakkında bilgilendirilirken belediyenin sınırları içerisinde bir arada yaşayan Türk ve Yunan nüfusuna eşit hizmet yaptığı kaydedildi. Görüşmede ayrıca, Belediye Başkanı Kadı’nın yakın geçmişte gözaltına alınarak tutuklanması olayının ayrıntıları aktarılırken kendisinin pek çok sebeple ifade vermeye çağrıldığı dile getirildi.

Yassıköy Belediyesi’ne ziyaretin ardından Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne (GTGB) geçen heyet, isminde “Türk” kelimesi geçtiği için kapatılan derneğin tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Ardından heyet Batı Trakya Türk toplumunun siyasi alandaki temsilcisi olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’deki genel merkezini ziyaret etti. Burada yapılan görüşmede, DEB Partisi’nin kuruluş tarihçesi ile Mayıs 2014’te yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerindeki başarıları ve Yunanistan genelinde bağımsız adaylara da uygulanan %3’lük seçim barajı ile ilgili sorunlar aktarılırken Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizin Batı Trakya bölgesine etkisine ilişkin istatistikler heyetle paylaşıldı.

Çalışma ziyaretini ikinci gününde heyet ilk olarak İskeçe Faziletli Müftüsü Ahmet Mete ile makamında görüştü. Görüşmede, Batı Trakya’daki müftülük sorunu, 240 İmam Yasası ve özerk yapıdaki müftülükleri yeniden yapılandırmayı ve müftülüklere yeni çalışma sistemi getirmeyi öngören Cumhurbaşkanlığı kararname taslağı hakkında heyete bilgilendirmede bulunuldu. Ardından İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret eden heyet, isminde geçen “Türk” kelimesi nedeniyle kapatılan, bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) dava açarak kazanan derneğin devam eden hukuk mücadelesi ve çalışmaları hakkında bilgi edindi.

Çalışma ziyareti çerçevesinde son olarak Mustafçova Belediye Başkanı ve BTTADK Başkan Yardımcısı Cemil Kabza ile görüşen heyete, nüfusunun tamamı Türk olan belediyenin çalışmaları ile Batı Trakya Türk toplumunun yerel düzeyde temsili hakkında bilgi verildi.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Dr. Hasan Ahmet_BİZ!
» ŞUBAT 2019
» Başkan´dan
» ABTTF’den Brüksel’e çalışma ziyareti
» Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye’yi ziyaret ediyor
» Almanya’nın Gütersloh ve Lauf şehirlerinde yaşayan Batı Trakya Türkleri 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü andı
» Lauf Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde yeni yönetim iş başında
» AKPM ulusal azınlıklara mensup bireylerin hakları ile ilgili kararı kabul etti
» 29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü Almanya’nın Viersen şehrinde anıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1178099    Bugün : 17    Son : 0:37    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Specials
Teknoloji