Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF Varşova’daki AGİT İnsani Boyut Uygulama Toplantısı’na katıldı - 14.09.2018

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 10-21 Eylül 2018 tarihleri arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) Demokratik Kuruluşlar ve İnsan Hakları Ofisi(ODIHR) tarafından Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen İnsani Boyut Uygulama Toplantısı’na katıldı.

Batı Trakya Türk Toplumunu Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD)’nin temsil ettiği toplantıya ABTTF Brüksel Temsilciliği’nden Aykut Garipoğlu ile BTAYTD üyeleri Pervin Hayrullah ve Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu katıldılar. Varşova’daki toplantıda ABTTF ve BTAYTD, Batı Trakya Türk toplumuna yönelik ayrımcı uygulamaları dile getirdiler, Yunanistan’dan Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarına çözüm getirmesini isteyerek taleplerini sıraladılar.

13 Eylül’de hoşgörü ve ayrımcılık yapmama başlıklı oturumunda konuşan ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğinin tanınmadığını dile getirerek eğitim ve din alanındaki ayrımcı uygulamaları dile getirdi. 240 İmam Yasası’nın Batı Trakya Türkleri üzerinde din aracılığı ile devlet kontrolünü artırmayı amaçladığını belirten ABTTF, eğitimde ise başta iki dilli azınlık anaokullarının eksilkliği olmak üzere eğitimdeki sorunları aktardı.

Aynı gün öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda tekrar söz alan ABTTF, Batı Trakya Türklerinin uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış kendi dini liderini seçme hakkının devlet eliyle gasp edildiğini dile getirerek müftülüklerin yeniden yapılandırılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağına karşı çıktıklarını, zira kararname ile müftülüklerin (atanmış) işleyişinin tamamıyla devlet eline geçtiğini söyledi.

14 Eylül’de hoşgörü ve ayrımcılık yapmama temalı oturumda da konuşan ABTTF, Batı Trakya Türklerine ait isminde “Türk” kelimesi geçen derneklerin kapatılması ya da yenilerinin kurulmasına izin verilmemesinin dernek kurma özgürlüüğünün ihlali olduğunu belirterek bu konudaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını dile getirdi. ABTTF, AİHM kararlarının uygulanmasının önünü açmak iddiasıyla kabul edilen yasanın ardından İskeçe Türk Birliği’nin yeniden iç hukuka yaptığı başvurunun Trakya İstinaf Mahkemesi tarafından reddedildiğini aktardı.

BTAYTD temsilcileri Pervin Hayrullah ve Ali Hüseyinoğlu, Batı Trakya Türk toplumunun etnik Türk kimliğinin tanınması, müftülük ve vakıflar, eğitim ve nefret suçları alanlarında yaşadığı sorunları aktardılar. Her oturumda yanıt hakkını kullanan Yunanistan, öncelike Batı Trakya Türk azınlığının varlığını reddederek devletin yalnızca “Trakya’daki Müslüman azınlığı” tanıdığını belirtti. İskeçe Türk Birliği davası ile ilgili olarak Yunanistan, Trakya İstinaf Mahkemesi’nin kararının henüz Yargıtay’a taşınmadığını söyledi. Müftülük konusunda ise Yunanistan, Ocak’ta kabul edilen yasanın uluslararası antlaşmalar ile uyum içerisinde olduğunu belirterek Batı Trakya Türk toplumunun din özgürlüğü alanındaki haklarının yeni yasayla güçlendirildiğini iddia etti. Resmi devlet tezini tekrar eden Yunanistan, ABTTF ve BTAYTD’nin yaptıkları sunumlarda getirdikleri eleştirileri reddetti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1347279    Bugün : 262    Son : 12:47    Aynı anda : 13031
ABTTF
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Specials
Teknoloji