Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk toplumunun dini özerkliği yok ediliyor! - 03.09.2018

Halit Habip Oğlu: “Son çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile müftülüklerin bir devlet kurumu haline getirilerek Batı Trakya Türk toplumunun uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış dini özerkliğinin tamamen ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır”

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesindeki özerk yapıdaki müftülükleri yeniden yapılandırmayı ve müftülüklere yeni çalışma sistemi getirmeyi öngören Cumhurbaşkanlığı kararnamesi taslağı açıklandı. 28 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan kararname taslağı, müftülüklerle ilgili Ocak 2018’de çıkan ve Batı Trakya Türk toplumu mensuplarına aile ve miras hukuku alanında Yunan mahkemeleri ile müftülükler arasında tercih yapma hakkı tanıyan yasanın uygulanmasına ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Din İşleri Genel Sekreterliği ile İnsan Hakları ve Şeffaflık Genel Sekreterliği tarafından hazırlanan kararname taslağı, “Müftünün Yetkileri ile İlgili Usul Hukuku Kuralları, Müftülüklerde Müftünün Yetkileri ile İlgili İdari Birimin Kurulması, Organizasyonu ve Çalışma Usulleri” başlığını taşıyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Yunanistan Ocak 2018’de çıkardığı yasa ile önce Batı Trakya Türk toplumu mensuplarıyla ilgili miras, evlenme ve boşanma konularında müftüler tarafından kullanılan şer’i yetkileri tercihli hale getirerek müftülerin yetkilerini sınırlandırdı. Şimdi de müftülüklerle ilgili yasanın hazırlanış sürecinde olduğu gibi yine öncesinde Batı Trakya Türk toplumu ile istişare etmeden bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkartılıyor ve bahse konu yasanın uygulanmasına geçiliyor. Kararname ile Batı Trakya Türk toplumuna ait olan özerk yapıdaki müftülükler doğrudan devlete bağlanarak bir devlet kurumu haline getiriliyor. Bu yolla Batı Trakya Türk toplumunun uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış dini özerkliğinin tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Batı Trakya Türk toplumu olarak uluslararası hukuku hiçe sayan bu kararnameyi kabul etmemiz mümkün değildir. Kararnamenin geri çekilmesi ve müftülüklerimizin özerk yapısının devamı için demokrasi ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi yürüteceğiz” dedi.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1236442    Bugün : 298    Son : 15:55    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
20. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi ve Kultur Soleni, 08.06.2014, Duisburg
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji