Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türkleri Uluslararası Kadın Kurultayı yapıldı - 03.05.2018

Kurultayda Batı Trakya Türk kadınları, ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi yaşamda karşılaştıkları sorunları tartıştı, talep ve önerilerini dile getirdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılan Batı Trakya Türkleri Uluslararası Kadın Kurultayı’na katıldı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin (BTTDD) himayesinde, BTTDD İzmit Şubesi’nin ev sahipliğinde ve İzmit Belediyesi’nin desteğiyle Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen ve Batı Trakya Türk kadınlarını bir araya getiren kurultaya ABTTF’yi temsilen Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Fatma Ahmetcik iştirak etti.

ABTTF Eğitim Komisyonu çalışmalarına katılarak bir sunum yaptı

Toplam iki gün süren kurultayın protokol konukları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun Dış Türklerden Sorumlu Danışmanı Taner Mustafaoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, BTTDD Kadın Kolları Genel Başkanı Nalan Hacıveli, Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü Sevil Şerifoğlu, İzmit Belediyesi Meclis üyesi ve Başkan Koordinatörü İbrahim Elgin ve BTTDD İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur yer aldı.

Kurultay, 28 Nisan’da Batı Trakya’dan gelen İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin folklor ekiplerinin açık alandaki gösterisi ile başladı. Sırasıyla saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmalarının ardından Gündem Gazetesi’nin sahibi gazeteci Hülya Emin’in oturum başkanlığını yaptığı “Batı Trakyalı Türk Kadını” başlıklı panel düzenlendi. Kurultay aynı gün, Eğitim, Kadın Hakları, Aile ve Çocuk, Siyaset ve Ekonomi ile Kültür ve Sanat Komisyonlarının çalışmalarıyla devam etti. Komisyon çalışmalarında, Batı Trakya Türk kadınının yaşadığı sorunları anlatan sunumlar yapıldı. ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Fatma Ahmetcik, yaklaşık yirmi kişinin dahil olduğu Eğitim Komisyonu’nda, Batı Trakya Türk toplumuna mensup biri olarak Yunanistan’daki ilk, orta ve yüksek öğrenimi sırasında edindiği kendi deneyimlerinden ve yaptığı gözlemlerinden örnekler vererek Batı Trakya Türklerinin eğitim alanında yaşadığı sorunlar konulu bir sunum yaptı.

29 Nisan Pazar günü komisyonlar tekrar toplanırken komisyon çalışmaları değerlendirildi ve kurultayın sonuç bildirgesi kaleme alındı. Kurultayın kapanışını BTTDD Genel Başkanı Necmettin Hüseyin yaparken sonuç bildirgesini ise BTTDD Kadın Kolları Başkanları ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu Sözcüsü Sevil Şerifoğlu birlikte okudular.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1236417    Bugün : 273    Son : 14:39    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakya ya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
Specials
Teknoloji