Forum! New!


Facebook
Twitter

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü kutlu olsun! - 21.03.2018

Halit Habip Oğlu: “Ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türk toplumunu bir tehdit ve tehlike unsuru olarak gören anlayışını terk ederek ivedilikle hoşgörü ve tam katılıma dayalı bir diyalog mekanizması oluşturmaya çağırıyoruz.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 1966 yılında aldığı kararla 21 Mart, tüm dünyada her yıl Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü olarak kutlanıyor. BM tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 70. yıldönümü ile çakışan bu yılki 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nün teması “Irk ayrımı ile mücadele bağlamında çeşitlilik için hoşgörü, katılım, birlik ve saygıyı teşvik etme”.

21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nün bu yılkı temasına atıfla Birleşmiş Milletler, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin birinci maddesinde tüm insanların onur ve haklar bakımından hür ve eşit doğduğu, ikinci maddesinde de her bireyin ırk veya başka bir ayrım gözetmeksizin Beyanname’de ortaya konan tüm hak ve özgürlüklere sahip olduğu ifade edilerek güçlü ve istikrarlı toplumların en büyük emaresinin çeşitliliğe sahip çıkmak olduğu, böylelikle nefret ve şiddet yanlılarının püskürtülebileceğinin altını çiziyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Uluslararası Irk Ayrımı ile Mücadele Günü’nü kutladığımız bu yıl da Yunanistan’da Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan ırkçı ve ayrımcı söylem ve uygulamaların sona erdiğini söylemek maalesef imkansız. Yunan devletince etnik kimliğimizin reddedilmesinin sonucu olarak ‘Türk’ isimli derneklerimizin kaydı yapılmıyor. Seçtiğimiz müftülerimiz keyfi gerekçelerle adli kovuşturmalara uğruyor, haklarında dava açılıyor ve hatta hapis cezasına çarptırılıyor. Yunan Helsinki Gözlem Komitesi (GHM ve Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Aralık 2016’da Atina’da birlikte düzenlediği etkinliğin ırkçı Altın Şafak Partisi milletvekili ve üyeleri tarafından basılması ve konuşmacıların tehdit edilmesi nedeniyle yaptıkları suç duyurusu, ‘saldırının faillerin bilinmediği’ gerekçesiyle savcılık tarafından arşive kaldırılıyor. Yunanistan Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos, bir radyoya yaptığı açıklamada ‘En iyi Türk, ölü Türk’tür’ diye açıklamada bulunuyor. Çeşitliliğe dayalı güçlü, yaşamın her alanında hoşgörü ve katılımın egemen olduğu bir toplum hedefi için ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türklerini bir tehdit ve tehlike unsuru olarak gören anlayışını terk ederek ivedilikle gerçek manada bir diyalog mekanizması oluşturmaya çağırıyoruz” dedi.

*Fotoğraf: https://trello.com/c/st6P7SRG/321-international-day-for-the-elimination-of-racial-discrimination
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Avrupa Azınlık Hakları Grubu’dan ABTTF’ye ziyaret
» ARALIK 2018
» Dr. Hasan Ahmet_YÜKSELTİN SESİNİZİ!
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Başkan´dan
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1145214    Bugün : 179    Son : 8:36    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
FUEN Tuerk Azinliklari Calisma Grubu 1. Toplantisi, 20-23.11.2014, Ankara, Tuerkiye
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Specials
Teknoloji