Forum! New!


Facebook
Twitter

Gümülcine Faziletli Müftüsü İbrahim Şerif aleyhine dava açıldı - 09.03.2018

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumunun bizzat seçtiği müftülerimizi mesnetsiz suçlamalarla baskı altına almayı ve sindirmeyi amaçlayan eylem ve uygulamaların derhal son bulmasını istiyoruz.”

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumunun seçtiği Gümülcine Faziletli Müftüsü ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı (BTTADK) İbrahim Şerif aleyhine “müftülük makamını gasp” suçlamasıyla dava açıldı.

Gümülcine Savcılığı tarafından açılan davada Müftü Şerif, 2016 yılının Aralık ayında Gümülcine şehrinin Alankuyu mahallesinde yaşayan Batı Trakya Türklerine yönelik gerçekleştirilen toplu sünnet töreninde tayinli müftünün yetki alanına giren faaliyetlerde bulunmakla ve dolayısıyla “müftülük makamını gasp” etmekle suçlanıyor. Davanın duruşması 8 Mayıs 2018 tarihinde Gümülcine’deki Tek Hakimli Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Öncelikle değerli müftümüz İbrahim Şerif’e Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türklerinin temsilcisi ABTTF olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, mahkeme süreci dahil her daim kendisinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Önce İskeçe Müftümüz Ahmet Mete Kasım 2017’de aynı suçlamayla yedi ay hapis cezasına çarptırılıyor. Şimdi de Gümülcine Müftümüz İbrahim Şerif aleyhine açılan bu dava. Batı Trakya Türk toplumunun bizzat seçtiği müftülerimizi mesnetsiz suçlamalarla baskı altına almayı ve sindirmeyi amaçlayan eylem ve uygulamaların derhal son bulmasını istiyor, ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türklerinin dini özerklik ve özgürlüğüne saygı göstermeye çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk toplumu çift dilli azınlık anaokullarının ivedilikle açılmasını talep ediyor
» Dr. Hasan Ahmet_ŞAŞMA!
» ABTTF Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu
» NİSAN 2018
» Başkan´dan
» Avrupa’da çeşitlilik için 1 milyon imza kampanyası hedefine ulaşarak başarıyla sonuçlandı
» ABTTF Başkanlık Kurulu Witten’de toplandı
» AİHM kararının onuncu yılında İskeçe Türk Birliği’nden konferans
» Avrupa’da çeşitlilik için 1 milyon imza kampanyasında sona yaklaşıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1025695    Bugün : 142    Son : 8:50    Aynı anda : 13031
ABTTF
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
Berlin Buyukelciligi iftar 2015
ABTTF İftarı 2015
2011 Bati Trakya girisimleri
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Specials
Teknoloji