Forum! New!


Facebook
Twitter

21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü kutlu olsun! - 21.02.2018

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumunun anadilde eğitim hakkına saygı gösterilmesini ve Türkçe ve Yunanca iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına izin verilmesini istiyoruz.”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1999 yılında ilan edilen Uluslararası Ana Dil Günü, her yıl 21 Şubat tarihinde tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü’nün bu yılkı teması ise “dilsel çeşitlilik ve çok dillilik: sürdürülebilirlik ve barışın temel taşları”.

UNESCO, dillerin birer birer ortadan kaybolması nedeniyle dünyadaki dilsel çeşitliliğin artan bir şekilde tehlike altında olduğunun altını çizerek ortalama her iki haftada bir dilin tüm kültürel ve entelektüel mirasıyla beraber yok olduğunu, bu olumsuz gelişmeyi önlemek için ana dil öğrenimi temelli çok dilli eğitimin, özellikle de okul öncesinde elzem olduğunu kaydediyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Batı Trakya Türklerinin 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü’nü kutlu olsun! UNESCO’nun okul öncesi eğitimde ana dil öğrenimi temelli çok dilli eğitimin önemine vurgu yaptığı bu günde Yunanistan’da Batı Trakya Türklerinin iki dilli anaokulları talebi yok sayılıyor. Çocuklarımız yalnızca Yunanca dilinde eğitim verilen devlet anaokullarına gitmek zorunda bırakılarak ana dilleri Türkçe’yi öğrenmekten mahrum bırakılıyor. Özerk statüdeki ilkokullarımız birer birer kapatılıyor. Ülkemiz Yunanistan’ı bir Batı Trakya Türk toplumunun anadilde eğitim hakkına saygı göstermeye ve Türkçe ve Yunanca iki dilli azınlık anaokullarının açılmasına derhal izin vermeye çağırıyoruz” dedi.

*Fotoğraf: www.unesco.org
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Avrupa Azınlık Hakları Grubu’dan ABTTF’ye ziyaret
» ARALIK 2018
» Dr. Hasan Ahmet_YÜKSELTİN SESİNİZİ!
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Başkan´dan
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1145215    Bugün : 180    Son : 8:37    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Habitat2008
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Specials
Teknoloji