Forum! New!


Facebook
Twitter

İskeçe Türk Birliği resmiyetinin iadesi için mahkemeye başvurdu - 28.12.2017

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: “Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak Yunanistan’ın “Türk”e “Türk” demeyi artık kabullenmesi gerekiyor”

Batı Trakya Türk toplumunun ilk derneği olarak 1927 yılında kurulan ancak isminde geçen “Türk” kelimesi nedeniyle 1986’da kapatılan İskeçe Türk Birliği, Ekim 2017’deki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)’nin Yunanistan’da yaşayan ulusal azınlıklara ait dernekler ile ilgili Yunanistan aleyhine verdiği dava kararlarının Yunan ulusal mahkemeleri tarafından uygulanmasına imkan tanıyacak kanun değişikliğinin ardından resmiyetinin iadesi için yasal süreci başlattı.

Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması konusunda pekçok yasal kısıtlama getiren yeni yasa çerçevesinde İskeçe Türk Birliği, 2008 yılında AİHM’de kazandığı davaya ilişkin kararın Yunanistan tarafından uygulanması ve derneğin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme davayı Şubat 2018’de görecek.

Yunan basınında İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) resmileştirilmesine yol açacak yasa olarak anılan ve İTB’nin yanı sıra Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Evros Azınlık Gençleri Kültür Derneği ile ilgili Yunanistan’ı mahkum eden AİHM kararlarının Yunan mahkemeleri tarafından uygulanmasını öngören düzenlemeyle ilgili yasa değişikliği, Batı Trakya’da kurulacak Türk derneklerinin “devlet güvenliğini tehdit etmemesi” ve “uluslararası anlaşmaların ihlal edilmemesi” şartlarına ek olarak milli güvenlik ve kamu güvenliği kısıtlamaları ile kabul edilmişti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “AİHM kararlarının uygulanması konusunda mecliste kabul edilen son yasal düzenlemenin ardından İskeçe Türk Birliği’nin Trakya İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı başvuru çok önemli. Zira Bekir Usta Grubu davaları adı altında İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençlik Derneği’ne ilişkin AİHM kararlarının uygulanmasını 2008’den bu yana takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, yeni yasal düzenlemenin ardından bu üç derneğin yasal süreci yeniden başlatmaları halinde incelemeye devam edeceğini açıkladı. Bu noktada uluslararası düzeyde de dikkatle takip edilen İskeçe Türk Birliği ile ilgili AİHM kararının uygulanması konusunda yerel mahkemenin vereceği karar emsal niteliğinde olacak. İskeçe Türk Birliği’nin kapatılmasında ileri sürülen milli güvenlik gerekçesinin yeni yasal düzenleme ile yasallaştırıldığı göz önünde bulundurulduğunda yerel mahkemenin İTB’nin resmiyetini iade etmeyi reddetmesi halinde İTB için yeni bir yasal süreç başlayacak. Bu noktada Yunan makamları da bir kez daha demokrasi sınavı verecek. Zira demokratik bir ülke olmanın gereği olarak Yunanistan’ın “Türk”e “Türk” demeyi artık kabullenmesi gerekiyor. ABTTF olarak konunun takipçisi olmaya ve uluslararası düzeyde bu sorunu tüm muhataplarımıza aktarmaya devam edeceğiz”

 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
» ABTTF’den DİTİB’ye ziyaret
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1222962    Bugün : 9    Son : 0:26    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
Specials
Teknoloji