Forum! New!


Facebook
Twitter

İskeçe Türk Birliği resmiyetinin iadesi için mahkemeye başvurdu - 28.12.2017

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu: “Demokratik bir ülke olmanın gereği olarak Yunanistan’ın “Türk”e “Türk” demeyi artık kabullenmesi gerekiyor”

Batı Trakya Türk toplumunun ilk derneği olarak 1927 yılında kurulan ancak isminde geçen “Türk” kelimesi nedeniyle 1986’da kapatılan İskeçe Türk Birliği, Ekim 2017’deki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM)’nin Yunanistan’da yaşayan ulusal azınlıklara ait dernekler ile ilgili Yunanistan aleyhine verdiği dava kararlarının Yunan ulusal mahkemeleri tarafından uygulanmasına imkan tanıyacak kanun değişikliğinin ardından resmiyetinin iadesi için yasal süreci başlattı.

Batı Trakya Türk toplumu ile ilgili AİHM kararlarının uygulanması konusunda pekçok yasal kısıtlama getiren yeni yasa çerçevesinde İskeçe Türk Birliği, 2008 yılında AİHM’de kazandığı davaya ilişkin kararın Yunanistan tarafından uygulanması ve derneğin resmiyetinin iade edilmesi talebiyle Trakya İstinaf Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme davayı Şubat 2018’de görecek.

Yunan basınında İskeçe Türk Birliği’nin (İTB) resmileştirilmesine yol açacak yasa olarak anılan ve İTB’nin yanı sıra Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Evros Azınlık Gençleri Kültür Derneği ile ilgili Yunanistan’ı mahkum eden AİHM kararlarının Yunan mahkemeleri tarafından uygulanmasını öngören düzenlemeyle ilgili yasa değişikliği, Batı Trakya’da kurulacak Türk derneklerinin “devlet güvenliğini tehdit etmemesi” ve “uluslararası anlaşmaların ihlal edilmemesi” şartlarına ek olarak milli güvenlik ve kamu güvenliği kısıtlamaları ile kabul edilmişti.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “AİHM kararlarının uygulanması konusunda mecliste kabul edilen son yasal düzenlemenin ardından İskeçe Türk Birliği’nin Trakya İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı başvuru çok önemli. Zira Bekir Usta Grubu davaları adı altında İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ve Meriç İli Azınlık Gençlik Derneği’ne ilişkin AİHM kararlarının uygulanmasını 2008’den bu yana takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, yeni yasal düzenlemenin ardından bu üç derneğin yasal süreci yeniden başlatmaları halinde incelemeye devam edeceğini açıkladı. Bu noktada uluslararası düzeyde de dikkatle takip edilen İskeçe Türk Birliği ile ilgili AİHM kararının uygulanması konusunda yerel mahkemenin vereceği karar emsal niteliğinde olacak. İskeçe Türk Birliği’nin kapatılmasında ileri sürülen milli güvenlik gerekçesinin yeni yasal düzenleme ile yasallaştırıldığı göz önünde bulundurulduğunda yerel mahkemenin İTB’nin resmiyetini iade etmeyi reddetmesi halinde İTB için yeni bir yasal süreç başlayacak. Bu noktada Yunan makamları da bir kez daha demokrasi sınavı verecek. Zira demokratik bir ülke olmanın gereği olarak Yunanistan’ın “Türk”e “Türk” demeyi artık kabullenmesi gerekiyor. ABTTF olarak konunun takipçisi olmaya ve uluslararası düzeyde bu sorunu tüm muhataplarımıza aktarmaya devam edeceğiz”

 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Dr. Hasan Ahmet_EKMEK DAVASI!
» Başkan´dan
» BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ’NE ÇALIŞMA ZİYARETİ
» ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1143028    Bugün : 312    Son : 12:50    Aynı anda : 13031
ABTTF
2011 Bati Trakya girisimleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Specials
Teknoloji