Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk çocuklarına yönelik pilot projenin uygulanacağı altı devlet anaokulu belli oldu - 20.12.2017

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumu olarak ana dilde eğitim hakkımıza saygı gösterilmesini ve özerk yapıdaki azınlık ilkokulları ile aynı statüye sahip olacak şekilde çift dilli azınlık anaokullarının açılmasını istiyoruz.”

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlı Eğitim Politikaları Enstitüsü’nce Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı köylerde uygulanacak pilot proje kapsamındaki altı devlet anaokulu açıklandı. Eğitim Bakanı Kostas Gavroğlu’nun kararıyla Yunanistan’daki yüksek öğretim kurumlarından mezun, Türkçe ve Yunanca dillerinin her ikisini de bilen Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının devlet anaokulu sınıflarında görevli öğretmenle birlikte çalışmasını öngören pilot proje Rodop ilinde üç ve İskeçe ilinde yine üç olmak üzere toplam altı devlet anaokulunda başlayacak. Buna göre projenin hayata geçirileceği devlet anaokulları İskeçe ilinde Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Paşevik ve Alma köyleri ile İnhanlı Belediyesi’ne bağlı Kırköy, Rodop ilinde ise Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Basırlıköy ve Kozlukebir köyü ile Yassıköy Belediyesi’ne bağlı Bulatköy’de yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ın Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroğlu birkaç gün önce yaptığı açıklamada hükümetin Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığına yönelik saygılı bir politika izlemek arzusunda olduğunu belirtmişti. Ancak Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı köylerdeki altı devlet anaokulunda bahse konu pilot projenin hayata geçirilmesi Bakan’ın söylediği ile hiç örtüşmüyor. Batı Trakya Türk toplumu olarak ana dilde eğitim hakkımıza saygı gösterilmesini ve özerk yapıdaki azınlık ilkokulları ile aynı statüye sahip olacak şekilde hem Türkçe hem Yunanca dilinde eğitimin verileceği çift dilli azınlık anaokullarının açılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
» ABTTF’den DİTİB’ye ziyaret
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1222953    Bugün : 338    Son : 23:44    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
Avrupa Konseyinde Yan Etkinlik, 25.04.2013, Strazburg, Fransa
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Specials
Teknoloji