Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk çocuklarına yönelik pilot projenin uygulanacağı altı devlet anaokulu belli oldu - 20.12.2017

Halit Habip Oğlu: “Batı Trakya Türk toplumu olarak ana dilde eğitim hakkımıza saygı gösterilmesini ve özerk yapıdaki azınlık ilkokulları ile aynı statüye sahip olacak şekilde çift dilli azınlık anaokullarının açılmasını istiyoruz.”

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’na bağlı Eğitim Politikaları Enstitüsü’nce Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı köylerde uygulanacak pilot proje kapsamındaki altı devlet anaokulu açıklandı. Eğitim Bakanı Kostas Gavroğlu’nun kararıyla Yunanistan’daki yüksek öğretim kurumlarından mezun, Türkçe ve Yunanca dillerinin her ikisini de bilen Batı Trakya Türk toplumu mensuplarının devlet anaokulu sınıflarında görevli öğretmenle birlikte çalışmasını öngören pilot proje Rodop ilinde üç ve İskeçe ilinde yine üç olmak üzere toplam altı devlet anaokulunda başlayacak. Buna göre projenin hayata geçirileceği devlet anaokulları İskeçe ilinde Mustafçova Belediyesi’ne bağlı Paşevik ve Alma köyleri ile İnhanlı Belediyesi’ne bağlı Kırköy, Rodop ilinde ise Kozlukebir Belediyesi’ne bağlı Basırlıköy ve Kozlukebir köyü ile Yassıköy Belediyesi’ne bağlı Bulatköy’de yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Ülkemiz Yunanistan’ın Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroğlu birkaç gün önce yaptığı açıklamada hükümetin Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığına yönelik saygılı bir politika izlemek arzusunda olduğunu belirtmişti. Ancak Batı Trakya Türk toplumunun yaşadığı köylerdeki altı devlet anaokulunda bahse konu pilot projenin hayata geçirilmesi Bakan’ın söylediği ile hiç örtüşmüyor. Batı Trakya Türk toplumu olarak ana dilde eğitim hakkımıza saygı gösterilmesini ve özerk yapıdaki azınlık ilkokulları ile aynı statüye sahip olacak şekilde hem Türkçe hem Yunanca dilinde eğitimin verileceği çift dilli azınlık anaokullarının açılmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

*Fotoğraf: www.gundemgazetesi.com
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Dr. Hasan Ahmet_EKMEK DAVASI!
» Başkan´dan
» BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ’NE ÇALIŞMA ZİYARETİ
» ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı
» Genç ABTTF’de yeni yönetim iş başında
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1143002    Bugün : 286    Son : 11:53    Aynı anda : 13031
ABTTF
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Dernek Ziyaretleri
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
57. FUEN Kongresi, 16-20.05.2012, Moskova, Rusya Federasyonu
Specials
Teknoloji