Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF Avrupa azınlık bölgeleri konulu konferansa katıldı - 04.12.2017

FUEN tarafından düzenlenen iki günlük konferansta yerli ve ulusal azınlıkların yaşadıkları bölgelerin ekonomik ve kültürel gelişimine katkıları ile bölgeler arası iş birliğinde köprü yapıcı rolleri tartışıldı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi Brüksel’de düzenlenen “Bölgelerde Derinlemesine Kök Salma: AB Bölgelerinde Azınlık Toplulukları ve Dilsel Azınlıklar” başlıklı konferansa katıldı. Avrupa Bölgeler Komitesi’nin ev sahipliğinde ABTTF’nin asil üyesi olduğu Avrupa Milletleri Federal Birliği (FUEN) tarafından düzenlenen konferansa ABTTF Başkanı ve FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, ABTTF Başkan Yardımcısı Sami Yusuf ve ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu K. Engin Soyyılmaz iştirak etti.

Azınlık ve çoğunluk arasında diyaloğun önemi ile azınlıkların sınır ötesi iş birliğindeki yapıcı rollerine vurgu yapıldı

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi milletvekilleri Csaba Sogor ve Iuliu Winkler’in de konuşmacı olarak iştirak ettiği konferansta açılış konuşmasını FUEN Başkanı Lorant Vincze yaptı. Konferansta, FUEN’nin AB genelinde bir azınlık koruması oluşturulması amacıyla başlattığı “Azınlıkları Koruma Paketi (MSPI)” başlıklı Avrupa Vatandaşları Girişimi’nin ana temalarından birinin bölgesel politika olduğu belirtilerek bölgesel fonların koşullarının ve uyum politikasının ulusal ve yerli azınlıkların korunması ile Avrupa’daki dilsel ve kültürel çeşitliliğin güçlendirilmesini içerek şekilde değiştirmesi yönünde AB’ye çağrıda bulunuldu.

Konferansın azınlık ve azınlık dostu bölgeler konulu tartışma oturumunda panelist olarak yer alan ABTTF Başkanı ve FUEN Başkan Yardımcısı Halit Habip Oğlu, azınlık ve çoğunluk arasındaki diyaloğun öneminin altını çizerek Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumunun her zaman diyaloğa açık olduğunu ancak Yunan devletinin Batı Trakya Türk toplumu ile diyaloğa girmekten ısrarla kaçındığını söyledi. Azınlıkların ancak dil ve kültürleriyle var olabileceğini belirten Habip Oğlu, Yunanistan’ın demokrasinin beşiği olduğunu iddia ettiğini ancak ülkede demokrasiyi uygulamadığını, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim ve din özerkliğini ortadan kaldırmaya çalıştığını, “Türk” isimli derneklere izin vermediğini ifade etti. Habip Oğlu, diyalog olmadan sorunların çözüme kavuşmasının maalesef mümkün olmadığını not ederek Yunanistan’ın inkarcı politikasına rağmen Batı Trakya Türk toplumunun Yunan devleti ile diyalog arayışından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Konferansın kapanış konuşmasını Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı ve MSPI Vatandaşlar Komitesi üyesi Karl-Heinz Lambertz yaptı. Lambertz katılımcılara, iki devletin büyükelçisinin Komite’nin bu konferansa ev sahipliği yapmaması için kendisini arayarak talepte bulunduğunu belirtirken bu devletlerin Fransa ve Yunanistan olduğu öğrenildi. Konuşmasında azınlık haklarının AB’nin çok dillilik ve bölgesel uyum gibi genel politikalarına eklemlenmesi gerektiğini belirten Lambertz, Avrupa Bölgeler Komitesi bünyesinde sınır bölgeleri veya azınlık bölgelerini kapsayan bölgeler arası bir intergrup kurulmasını ve Komite Genel Kurulu’nda MSPI’yi destekleyen bir kararın alınmasını tavsiye etti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Dr. Hasan Ahmet_EKMEK DAVASI!
» Başkan´dan
» BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ’NE ÇALIŞMA ZİYARETİ
» ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1143033    Bugün : 317    Son : 12:58    Aynı anda : 13031
ABTTF
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Specials
Teknoloji