Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı - 01.12.2017

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Cenevre’deki BM Evi’nde düzenlenen BM Azınlık Sorunları Forumu 10. Oturumu’na katıldı. “Azınlık Gençliği: Çeşitli ve Dahil Edici Toplumlara Doğru” temalı oturuma ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık ile ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Funda Reşit Taştekin katıldılar. Batı Trakya Türk toplumunu ABTTF ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD)’nin temsil ettiği toplantıda Batı Trakya Türk temsilcileri özellikle iki dilli azınlık anaokulları olmak üzere azınlık eğitim sisteminde yaşanan sorunları aktardılar.

ABTTF: Batı Trakya Türk toplumunun talebine rağmen Yunan hükümeti iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddediyor

Azınlık gençliğinin kamusal yaşama katılımı başlıklı üçüncü oturumda konuşan ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık, Yunan Hükümeti’nin mevcut azınlık okullarının işleyişini iyileştirmek iddiası ile özerk yapıdaki eğitim sistemine çok sayıda müdahalede bulunduğunu söyledi. ABTTF, bu durumun Türk okullarında yapısal sorunlar doğurduğunu belirterek sonuçta düşük kaliteli bir eğitimin ortaya çıktığını belirtti. Bununla birlikte Türk çocukları için anadillerini öğrenebilecekleri iki dilli anaokullar olmadığını söyleyen ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun başvurularına rağmen Yunan hükümetinin iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddettiğini belirtti. Yükseköğrenime geçişte uygulanan binde 5 kotasının düşük kalitedeki azınlık eğitim sistemi nedeniyle çok küçük bir etkiye sahip olduğunu belirten ABTTF, kamu hizmetine girişte tanınan binde 5 kotasının ise uygulanmadığını kaydetti. ABTTF, Batı Trakya Türk toplumuna mensup gençlerin kamusal yaşama ve emek piyasasına katılımları için uzun vadeli bir programa ihtiyaç olduğunu not etti.

İlk günün sonunda yanıt hakkını kullanan Yunanistan, Batı Trakya Türk toplumunun iki dilli azınlık anaokulları talebi konusunda sessiz kalırken mevcut talebin karşılanması yerine bölgedeki altı devlet okulundaki anaokul sınıfında her iki dili bilen bir azınlık üyesinin okulda görevli öğretmenle birlikte çalışmasını öngören pilot uygulamayı aktardı. Kamu hizmetine girişteki binde 5 kotasının ise uygulandığını iddia eden Yunanistan, buna örnek olarak sınır polisi uygulamasını gösterdi.

BTAYTD’yi temsilen Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu ile Pervin Hayrullah’ın katıldığı toplantının azınlık gençliği ve dijital çağda medya konulu dördüncü oturumunda konuşan Hüseyinoğlu, Batı Trakya’da iki dilli azınlık anaokullarının olmadığını, mevcut ikidilli azınlık ilkokullarının sayısının ise azaldığını belirtti. BTAYTD’ye cevaben Yunanistan, “Trakya’daki Müslüman azınlığın” Yunanistan’daki tüm vatandaşlık haklarının yanı sıra özel haklara da sahip olduğunu iddia etti. Yunanistan, Selanik’teki üniversitede Türkçe dilinin formasyonu için dört yıllık bir program oluşturulduğunu kaydetti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Dr. Hasan Ahmet_BİZ!
» ŞUBAT 2019
» Başkan´dan
» ABTTF’den Brüksel’e çalışma ziyareti
» Yunanistan Başbakanı Çipras Türkiye’yi ziyaret ediyor
» Almanya’nın Gütersloh ve Lauf şehirlerinde yaşayan Batı Trakya Türkleri 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü andı
» Lauf Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde yeni yönetim iş başında
» AKPM ulusal azınlıklara mensup bireylerin hakları ile ilgili kararı kabul etti
» 29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü Almanya’nın Viersen şehrinde anıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1178101    Bugün : 19    Son : 0:47    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
Specials
Teknoloji