Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı - 01.12.2017

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Cenevre’deki BM Evi’nde düzenlenen BM Azınlık Sorunları Forumu 10. Oturumu’na katıldı. “Azınlık Gençliği: Çeşitli ve Dahil Edici Toplumlara Doğru” temalı oturuma ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık ile ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Funda Reşit Taştekin katıldılar. Batı Trakya Türk toplumunu ABTTF ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD)’nin temsil ettiği toplantıda Batı Trakya Türk temsilcileri özellikle iki dilli azınlık anaokulları olmak üzere azınlık eğitim sisteminde yaşanan sorunları aktardılar.

ABTTF: Batı Trakya Türk toplumunun talebine rağmen Yunan hükümeti iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddediyor

Azınlık gençliğinin kamusal yaşama katılımı başlıklı üçüncü oturumda konuşan ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık, Yunan Hükümeti’nin mevcut azınlık okullarının işleyişini iyileştirmek iddiası ile özerk yapıdaki eğitim sistemine çok sayıda müdahalede bulunduğunu söyledi. ABTTF, bu durumun Türk okullarında yapısal sorunlar doğurduğunu belirterek sonuçta düşük kaliteli bir eğitimin ortaya çıktığını belirtti. Bununla birlikte Türk çocukları için anadillerini öğrenebilecekleri iki dilli anaokullar olmadığını söyleyen ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun başvurularına rağmen Yunan hükümetinin iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddettiğini belirtti. Yükseköğrenime geçişte uygulanan binde 5 kotasının düşük kalitedeki azınlık eğitim sistemi nedeniyle çok küçük bir etkiye sahip olduğunu belirten ABTTF, kamu hizmetine girişte tanınan binde 5 kotasının ise uygulanmadığını kaydetti. ABTTF, Batı Trakya Türk toplumuna mensup gençlerin kamusal yaşama ve emek piyasasına katılımları için uzun vadeli bir programa ihtiyaç olduğunu not etti.

İlk günün sonunda yanıt hakkını kullanan Yunanistan, Batı Trakya Türk toplumunun iki dilli azınlık anaokulları talebi konusunda sessiz kalırken mevcut talebin karşılanması yerine bölgedeki altı devlet okulundaki anaokul sınıfında her iki dili bilen bir azınlık üyesinin okulda görevli öğretmenle birlikte çalışmasını öngören pilot uygulamayı aktardı. Kamu hizmetine girişteki binde 5 kotasının ise uygulandığını iddia eden Yunanistan, buna örnek olarak sınır polisi uygulamasını gösterdi.

BTAYTD’yi temsilen Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu ile Pervin Hayrullah’ın katıldığı toplantının azınlık gençliği ve dijital çağda medya konulu dördüncü oturumunda konuşan Hüseyinoğlu, Batı Trakya’da iki dilli azınlık anaokullarının olmadığını, mevcut ikidilli azınlık ilkokullarının sayısının ise azaldığını belirtti. BTAYTD’ye cevaben Yunanistan, “Trakya’daki Müslüman azınlığın” Yunanistan’daki tüm vatandaşlık haklarının yanı sıra özel haklara da sahip olduğunu iddia etti. Yunanistan, Selanik’teki üniversitede Türkçe dilinin formasyonu için dört yıllık bir program oluşturulduğunu kaydetti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1223068    Bugün : 115    Son : 12:09    Aynı anda : 13031
ABTTF
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Avrupa Parlamentosunda Konferans, 28.11.2012, Bruksel
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
Specials
Teknoloji