Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı - 01.12.2017

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Cenevre’deki BM Evi’nde düzenlenen BM Azınlık Sorunları Forumu 10. Oturumu’na katıldı. “Azınlık Gençliği: Çeşitli ve Dahil Edici Toplumlara Doğru” temalı oturuma ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık ile ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Funda Reşit Taştekin katıldılar. Batı Trakya Türk toplumunu ABTTF ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD)’nin temsil ettiği toplantıda Batı Trakya Türk temsilcileri özellikle iki dilli azınlık anaokulları olmak üzere azınlık eğitim sisteminde yaşanan sorunları aktardılar.

ABTTF: Batı Trakya Türk toplumunun talebine rağmen Yunan hükümeti iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddediyor

Azınlık gençliğinin kamusal yaşama katılımı başlıklı üçüncü oturumda konuşan ABTTF Uluslararası İlişkiler Direktörü Melek Kırmacı Arık, Yunan Hükümeti’nin mevcut azınlık okullarının işleyişini iyileştirmek iddiası ile özerk yapıdaki eğitim sistemine çok sayıda müdahalede bulunduğunu söyledi. ABTTF, bu durumun Türk okullarında yapısal sorunlar doğurduğunu belirterek sonuçta düşük kaliteli bir eğitimin ortaya çıktığını belirtti. Bununla birlikte Türk çocukları için anadillerini öğrenebilecekleri iki dilli anaokullar olmadığını söyleyen ABTTF, Batı Trakya Türk toplumunun başvurularına rağmen Yunan hükümetinin iki dilli azınlık anaokulları açmayı reddettiğini belirtti. Yükseköğrenime geçişte uygulanan binde 5 kotasının düşük kalitedeki azınlık eğitim sistemi nedeniyle çok küçük bir etkiye sahip olduğunu belirten ABTTF, kamu hizmetine girişte tanınan binde 5 kotasının ise uygulanmadığını kaydetti. ABTTF, Batı Trakya Türk toplumuna mensup gençlerin kamusal yaşama ve emek piyasasına katılımları için uzun vadeli bir programa ihtiyaç olduğunu not etti.

İlk günün sonunda yanıt hakkını kullanan Yunanistan, Batı Trakya Türk toplumunun iki dilli azınlık anaokulları talebi konusunda sessiz kalırken mevcut talebin karşılanması yerine bölgedeki altı devlet okulundaki anaokul sınıfında her iki dili bilen bir azınlık üyesinin okulda görevli öğretmenle birlikte çalışmasını öngören pilot uygulamayı aktardı. Kamu hizmetine girişteki binde 5 kotasının ise uygulandığını iddia eden Yunanistan, buna örnek olarak sınır polisi uygulamasını gösterdi.

BTAYTD’yi temsilen Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu ile Pervin Hayrullah’ın katıldığı toplantının azınlık gençliği ve dijital çağda medya konulu dördüncü oturumunda konuşan Hüseyinoğlu, Batı Trakya’da iki dilli azınlık anaokullarının olmadığını, mevcut ikidilli azınlık ilkokullarının sayısının ise azaldığını belirtti. BTAYTD’ye cevaben Yunanistan, “Trakya’daki Müslüman azınlığın” Yunanistan’daki tüm vatandaşlık haklarının yanı sıra özel haklara da sahip olduğunu iddia etti. Yunanistan, Selanik’teki üniversitede Türkçe dilinin formasyonu için dört yıllık bir program oluşturulduğunu kaydetti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» AKPM’den ulusal azınlıkların hakları konusunda rapor
» ABTTF’den Halver ve Meschede derneklerine ziyaret
» ABTTF Başkanlık Kurulu 2018 yılının son toplantısını gerçekleştirdi
» Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Yunanistan’ı bir kez daha uyardı
» Dünya İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
» Dr. Hasan Ahmet_EKMEK DAVASI!
» Başkan´dan
» BATI TRAKYA TÜRK AZINLIK KURULUŞLARINDAN AVRUPA KONSEYİ’NE ÇALIŞMA ZİYARETİ
» ABTTF BM Azınlık Sorunları Forumu’na katıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1143025    Bugün : 309    Son : 12:46    Aynı anda : 13031
ABTTF
AGİT 2 3 Temmuz 2015
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
Avrupa Parlamentosu Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Sunum, 14.03.2013, Strazburg
Specials
Teknoloji