Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF “Şeriat” konulu panele katıldı - 29.11.2017

Gümülcine’de düzenlenen panelde şeriatın Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna uygulanışı ele alındı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 28 Kasım 2017 tarihinde Avrupa Genç Hukukçular Birliği’nin (ELSA) Gümülcine şubesi tarafından Trakya Demokritos Üniversitesi’nde düzenlenen “Şeriat’ın (İslam Hukuku) Batı Trakya’daki Müslüman Vatandaşlara Uygulanışı” başlıklı panele katıldı. İlginin yoğun olduğu panele ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Fatma Ahmetcik iştirak etti.

Panelde müftülerin aile ve miras hukuku alanında sahip olduğu şer’i yetkiler tartışıldı

Panelde konuşmacı olarak Trakya Demokritos Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve avukat Doç. Dr. Yannis Ktistakis ve Batı Trakya Türk toplumuna mensup Gümülcine Barosu’na kayıtlı Av. Halil Mustafa yer aldı. Ktistakis, “Müftü ve Şeriat: Teokrasi ve Çağdaş Yunanistan’da Hukuk” başlığı altında yaptığı sunumda, Yunanistan’da Batı Trakya’da yaşayan Müslümanlar ile diğer Yunan vatandaşlarının hukuk önünde eşit olmadıklarını zira Müslümanlara özel bir din hukukunun var olduğunu, aile ve miras hukuku alanında tek yetkili organın (tayinli) müftü olduğunu vurgulayarak Batı Trakya’da müftülerce uygulanan şeriatın çıkarılacak bir kanunla kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Ktistakis’in ardından konuşan Mustafa, Batı Trakya’da aile ve miras hukuku alanında uygulanan şeriatın yani İslam hukukunun ve buna bağlı olarak müftülerin şer’i yetkilerinin tarihi bir süreç içerisinde oluştuğunu ve çeşitli antlaşmalara dayalı olduğunu, ayrıca bazı İslam ülkelerinde uygulanan şeriatla kesinlikle aynı olmadığının altını çizerek Batı Trakya Türk toplumuna tanınan bu hakkın hükümetin tasarrufuyla tek taraflı olarak kaldırılamayacağını söyledi.

Konuşmaların ardından geçilen panelin ikinci bölümünde, Trakya Demokritos Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilerden oluşan üçer kişilik iki takım, Batı Trakya’da uygulanan İslam hukukunun kaldırılması veya devam etmesi ile ilgili yapılan münazarada tezlerini ortaya koydu. Panelin sonunda katılımcılara, İslam hukukunun uygulanması veya uygulanmaması konusunda Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türklerin kendince sundukları nedenlere yer verilen bir video gösterildi.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Genç ABTTF YEN Paskalya Semineri’ne katıldı
» Witten derneğimiz Federasyon’umuzu ziyaret etti
» Dr. Hasan Ahmet_HAYDİ DOSTLAR!
» Yunan hükümeti Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerine kendi belirlediği kişileri atamaya devam ediyor
» NİSAN 2019
» Başkan´dan
» Batı Trakya Türk heyeti din veya inanç özgürlüğü konulu AGİT toplantısına katıldı
» ABTTF’den Yunanistan 2018 İnsan Hakları Raporu’na paralel rapor
» ABTTF’den DİTİB’ye ziyaret
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1221084    Bugün : 136    Son : 12:26    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
20. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi ve Kultur Soleni, 08.06.2014, Duisburg
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
FUEN 61. Kongresi, 18-22.05.2016, Wroclaw-Breslau, Polonya
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
Specials
Teknoloji