Forum! New!


Facebook
Twitter

Dimetoka’da doktor Batı Trakya Türk’ünü hastaneden kovdu! - 09.11.2017

ABTTF olarak temel görevi insanları tedavi etmek olan bir doktorun mesleki onur ve ettiği Hipokrat Yemini ile bağdaşmayan bu ırkçı ve ayrımcı davranışını şiddetle kınıyor, Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna mensup her bir bireyin temel insan haklarından biri olan sağlık ve tıbbi bakım hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz.

Yunanistan’ın Meriç ilindeki Dimetoka Devlet Hastanesi’nde görevli Yunan kökenli bir doktor, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye giden Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır’ın eşini hastaneden kovdu. Birlik gazetesinde yer alan habere göre, evde rahatsızlanan Macır’ın eşi yüksek ateşle Dimetoka Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken gerekli kontrollerin yapılması için nöbetçi doktor tarafından müşahede altına alındı. İlerleyen saatlerde vardiya değişimi sonrası nöbeti devralan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı diğer doktor, “Hastaneye kim kabul etti sizi? Şimdi vardiyada benim ve ben size bakmıyorum! Sizinkiler hep böyle zaten, burada olmamalısınız. İmzalayın bu belgeyi ve gidin buradan” diyerek Macır’ın eşini hastaneden kovdu. Bunun üzerine Macır, doğrudan hastanenin müdürüne giderek bayan doktorun kendilerine olan davranışı hakkında şikayette bulundu. Macır’ı dikkatle dinleyen hastane müdürü, Macır’ın haklı olduğunu belirterek sorunun giderilmesi için yardımcı olacağını söyledi. Daha sonradan Macır ve eşini hastaneden kovan bahse konu bayan doktorun Batı Trakya Türk toplumu mensuplarına sürekli olarak bu şekilde davrandığı öğrenildi

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak temel görevi insanları tedavi etmek olan bir doktorun mesleki onur ve ettiği Hipokrat Yemini ile bağdaşmayan bu ırkçı ve ayrımcı davranışını şiddetle kınıyor, Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır’n sevgili eşine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yunan kökenli bayan doktor açıkça mesleğine ihanet etmiş, sırf etnik kökeni nedeniyle bir hastasını aşağılama cüretini kendinde görmüştür. Dimetoka Devlet Hastanesi’nin yasalar çerçevesinde bu ırkçı doktor hakkında gerekli soruşturmayı bir an önce başlatmasını ümit ediyor, Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna mensup her bir bireyin temel insan haklarından biri olan sağlık ve tıbbi bakım hakkına saygı gösterilmesini ve Yunan makamlarının bu yönde gerekli özeni göstermesini istiyoruz.

*Fotoğraf: www.birlikgazetesi.net
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Başkan´dan
» Dr. Hasan Ahmet_EY ÍNSAN OĞLU ÍNSAN!
» ABTTF üyesi derneklerden Aşure Günü etkinlikleri
» ABTTF “Azınlıkları Koruma Paketi Girişimi” konulu uzmanlar toplantısına katıldı
» Batı Trakya Türk heyeti Strazburg’da
» İzinsiz tadilat suçlamasıyla Koray Hasan’a hapis ve para cezası!
» EYLÜL 2018
» Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarında daha iyi bir eğitim için eylemler
» Batı Trakya Türk toplumu Avrupa Diller Günü’nü yine buruk bir şekilde kutluyor
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1116177    Bugün : 379    Son : 14:40    Aynı anda : 13031
ABTTF
AGIT Toplantisi Varsova 2017.09.13-16
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
Batitrakya Resimleri
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
Specials
Teknoloji