Forum! New!


Facebook
Twitter

Dimetoka’da doktor Batı Trakya Türk’ünü hastaneden kovdu! - 09.11.2017

ABTTF olarak temel görevi insanları tedavi etmek olan bir doktorun mesleki onur ve ettiği Hipokrat Yemini ile bağdaşmayan bu ırkçı ve ayrımcı davranışını şiddetle kınıyor, Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna mensup her bir bireyin temel insan haklarından biri olan sağlık ve tıbbi bakım hakkına saygı gösterilmesini istiyoruz.

Yunanistan’ın Meriç ilindeki Dimetoka Devlet Hastanesi’nde görevli Yunan kökenli bir doktor, yüksek ateş şikayetiyle hastaneye giden Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır’ın eşini hastaneden kovdu. Birlik gazetesinde yer alan habere göre, evde rahatsızlanan Macır’ın eşi yüksek ateşle Dimetoka Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken gerekli kontrollerin yapılması için nöbetçi doktor tarafından müşahede altına alındı. İlerleyen saatlerde vardiya değişimi sonrası nöbeti devralan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı diğer doktor, “Hastaneye kim kabul etti sizi? Şimdi vardiyada benim ve ben size bakmıyorum! Sizinkiler hep böyle zaten, burada olmamalısınız. İmzalayın bu belgeyi ve gidin buradan” diyerek Macır’ın eşini hastaneden kovdu. Bunun üzerine Macır, doğrudan hastanenin müdürüne giderek bayan doktorun kendilerine olan davranışı hakkında şikayette bulundu. Macır’ı dikkatle dinleyen hastane müdürü, Macır’ın haklı olduğunu belirterek sorunun giderilmesi için yardımcı olacağını söyledi. Daha sonradan Macır ve eşini hastaneden kovan bahse konu bayan doktorun Batı Trakya Türk toplumu mensuplarına sürekli olarak bu şekilde davrandığı öğrenildi

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak temel görevi insanları tedavi etmek olan bir doktorun mesleki onur ve ettiği Hipokrat Yemini ile bağdaşmayan bu ırkçı ve ayrımcı davranışını şiddetle kınıyor, Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır’n sevgili eşine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yunan kökenli bayan doktor açıkça mesleğine ihanet etmiş, sırf etnik kökeni nedeniyle bir hastasını aşağılama cüretini kendinde görmüştür. Dimetoka Devlet Hastanesi’nin yasalar çerçevesinde bu ırkçı doktor hakkında gerekli soruşturmayı bir an önce başlatmasını ümit ediyor, Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna mensup her bir bireyin temel insan haklarından biri olan sağlık ve tıbbi bakım hakkına saygı gösterilmesini ve Yunan makamlarının bu yönde gerekli özeni göstermesini istiyoruz.

*Fotoğraf: www.birlikgazetesi.net
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» Batı Trakya Türk toplumu çift dilli azınlık anaokullarının ivedilikle açılmasını talep ediyor
» Dr. Hasan Ahmet_ŞAŞMA!
» ABTTF Brüksel’e çalışma ziyaretinde bulundu
» NİSAN 2018
» Başkan´dan
» Avrupa’da çeşitlilik için 1 milyon imza kampanyası hedefine ulaşarak başarıyla sonuçlandı
» ABTTF Başkanlık Kurulu Witten’de toplandı
» AİHM kararının onuncu yılında İskeçe Türk Birliği’nden konferans
» Avrupa’da çeşitlilik için 1 milyon imza kampanyasında sona yaklaşıldı
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1025696    Bugün : 143    Son : 8:52    Aynı anda : 13031
ABTTF
Habitat2008
Dernek Ziyaretleri
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Specials
Teknoloji