Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF Ramazan ayının ilk iftarını Meschede’de verdi - 05.06.2017

Dernekleri canlandırmak amacıyla ABTTF ilki Meschede, ikincisi Viersen, üçüncüsü Lauf’ta olmak üzere bu yıl üç iftar programı düzenliyor

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), onbir ayın sultanı mübarek Ramazan ayında ilk iftarını 4 Haziran Pazar günü Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin ev sahipliğinde verdi. 2014 yılından bu yana ABTTF üyesi derneklerin ev sahipliğinde Ramazan ayında iftar programı düzenleyen ABTTF, Başkanlık Kurulu kararıyla dernekleri canlandırmak amacıyla bu yıl farklı derneklerin ev sahipliğinde üç iftar düzenleyecek. İlk iftar programını Meschede’de gerçekleştiren ABTTF, 10 Haziran Cumartesi günü Viersen’de ikinci iftarını, 17 Haziran Cumartesi ise Lauf’ta üçüncü iftarını verecek.

4 Haziran Pazar günü Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği lokalinde gerçekleştirilen ABTTF iftar programına ABTTF Başkanlık Kurulu ile üye derneklerden Lippstadt Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Kültür Derneği yöneticileri katıldı. Meschede’deki Türk toplumu temsilcilerinin de iştirak ettiği, yaklaşık yüzelli kişinin katıldığı iftar programına Meschede ve çevresinde yaşayan Batı Trakya Türkleri aileleri ile katıldı.

Ev sahibi Meschede Batı Trakya Türkleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği 2. Başkanı ve ABTTF Sosyal Faaliyetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Aydın Ahmet kısa bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında Ahmet, dernek olarak yalnızca iftar sofralarında değil yılın diğer zamanlarında da birlik ve beraberlik içerisinde toplanmayı arzu ettiklerini ifade etti. Batı Trakya’da ve dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan Müslüman toplum karşıtı söylemleri göz önünde bulundurarak birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan bir dönemde olduklarını söyleyen Aydın Ahmet, iftar sofrası etrafındaki birlik ve beraberliğin kalıcı olmasını temenni ettiğini belirtti.

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, tüm misafirlerin mübarek Ramazan ayını kutlayarak başladığı konuşmasında Batı Trakya’da yaşanan son gelişmelere değindi. Habip Oğlu, belediyeye alınacak personel için Türkçe aranması nedeniyle Mustafçova Belediyesi Başkanı Cemil Kabza hakkında soruşturma başlatıldığını, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in Alankuyu mahallesindeki toplu sünnet törenine katıldığı için makam gaspı iddiasıyla yine ifadeye çağrıldığını söyledi. İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin Gökçepınar köyünde askerlik sırasında yaşamını yitiren gencin cenaze namazını kıldırdığı için Haziran’da mahkeme önüne çıkacağını söyleyen Habip Oğlu, müftünün tek suçunun cenaze namazı kıldırmak olduğunu ifade etti. Habip Oğlu, Batı Trakya’da Türk toplumu temsilcilerine ciddi bir tehdit ve sindirme dönemi yaşatıldığını belirtti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği(D.İ.T.İ.B) Meschede Fatih Camii Derneği yöneticileri ile DİTİB Meschede Fatih Camii Derneği Türkgücü futbol takımının da iştirak ettiği iftar programında ezan ve Kur’an tilavetini Fatih Camii Hocası Aliosman Korkmaz okudu. Oruçların açılmasıyla tüm misafirler dernek lokalinde birlik ve beraberlik içerisinde iftarlarını yaptılar.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1614092    Bugün : 396    Son : 19:27    Aynı anda : 13031
ABTTF
Dernek Ziyaretleri
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
Bati Trakya Kesif Ziyareti, 19-22.09.2016, Gumulcine, Iskece ve Dimetoka
Batitrakya Resimleri
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
Specials
Teknoloji