Forum! New!


Facebook
Twitter

29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü’müz Kutlu Olsun! - 27.01.2017

Batı Trakya Türk Azınlığı olarak “Hak verilmez, alınır!” şiarıyla mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.

Batı Trakya Türk Azınlığı bu yıl, hak arama mücadelesinde dönüm noktası olan 29 Ocak 1988 tarihinde meydana gelen olayların 29. yıldönümü ile kendisine karşı saldırıların yaşandığı “29 Ocak 1990 Pogromu”nun 27. yıldönümünü anıyor. Batı Trakya Türkleri hem Yunanistan’da hem Yunanistan dışında bir araya gelerek 29 Ocak’ları çeşitli etkinliklerle anacak.

Batı Trakya Türk Azınlığı, Yunan devletinin “Türk” ismiyle kurulu dernekleri birer birer kapatarak yasaklaması ve azınlığın “Türk” kimliğini inkar etmesi üzerine 29 Ocak 1988 tarihinde tek bir ağızdan “Türk’üz!” diye haykırarak sokaklara dökülmüş, haksızlık ve baskıya boyun eğmeyerek demokratik tepkisini yekvücut ortaya koymuştur. Büyük bir birlik ve beraberlik içerisinde dağlısı, ovalısı, köylüsü, şehirlisi, rençperi, esnafı, yaşlısı, genci, erkeği, kadını Batı Trakya’nın her yerinden hep birlikte yollara çıkıp Gümülcine meydanında toplanan Batı Trakya Türklerine Yunan polisi sert şekilde müdahale etmiş, protesto yürüyüşünde pek çok Batı Trakya Türk’ü yaralanmıştır. İki yıl önce yaşanan bu olayları anmak için 29 Ocak 1990’da Gümülcine’de tekrar toplanan Batı Trakya Türkleri ile azınlık mensuplarına ait ev ve dükkanlara saldırılar olmuş, Yunan polisi olaylara seyirci kalmış ve hiçbir saldırgan tutuklanmamıştır. Yunanistan’ın demokrasi tarihine kara bir sayfa olarak geçen 29 Ocak tarihi, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın “Toplumsal Dayanışma ve Milli Milli Direniş Günü” olarak anılmaya başlanmıştır.

29 Ocak 1988 ve 29 Ocak 1990 tarihlerinde yaşanan olaylardan sonra Batı Trakya Türk Azınlığı açısından olumlu yönde değişen husus sadece azınlık mensuplarının vatandaşlıktan doğan bireysel haklarını elde etmesi oldu. Batı Trakya Türkleri artık traktör ehliyeti alabiliyor, ev ruhsatı çıkartabiliyor, gayrimenkullerini alıp satabiliyor. Ancak Batı Trakya Türklerinin azınlık olarak sahip olduğu haklar konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Yunanistan’da 1967’de iktidara gelen askeri cunta ile birlikte Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim ve din özerkliği peyderpey azınlığın elinden alındı. 1974 yılında Yunanistan’da askeri cunta rejiminin sona ermesinin ardından yeniden demokrasiye geçildi ancak demokrasi yalnızca Yunan çoğunluk için geri geldi. Bugün aradan 50 yıl geçmesine rağmen Batı Trakya Türk Azınlığı’nın eğitim ve din özerkliği azınlığa halen iade edilmedi.

29 Ocak 1990’da Batı Trakya Türk Azınlığı’na yapılan saldırıların üzerinden ise 27 yıl geçti ancak azınlığa verilen zararın tazmin edilmesi bir yana azınlıktan özür bile dilenmedi. Son zamanlarda azınlığa yönelik ırkçı temelli şiddet ve saldırılar yeniden yoğunlaştı. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun (ABTTF) Mart 2016’da Avrupa Parlamentosu’nda düzenlediği panel ile Aralık 2016’da Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Atina’da düzenlediği toplantı aralarında milletvekillerinin de olduğu aşırı sağcı Altın Şafak Partisi mensubu bir grup tarafından basılırken azınlığa karşı tehdit ve küfürler savruldu. Son yıllarda azınlığa ait cami ve mezarlara sürekli saldırılar düzenleniyor. Ayrıca azınlığın ileri gelenleri çeşitli bahanelerle keyfi adli kovuşturmalara uğruyor, azınlığın seçtiği müftüler pek çok kez emniyete ifade vermeye çağrılıyor.

Batı Trakya Türklerinin Avrupa’daki temsilcisi ABTTF olarak ülkemiz Yunanistan’ı, Batı Trakya Türk Azınlığı’nı hedef alan sindirme politikaları ve ayrımcı uygulamalarına derhal son vermeye ve azınlığın haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz. Batı Trakya Türk Azınlığı, Yunanistan, Türkiye, Avrupa ve dünyanın başka yerlerinde yaşayan tüm mensupları ile tek ses ve yürek olarak haklarını geri alıncaya kadar haklı mücadelesini sürdürecektir.

Azınlığımızın “29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü” kutlu olsun!

*Fotoğraf: Mehmet Hatipoğlu
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF, FUEN 2018 Kongresi’nde
» Ramazan Bayramı’nız kutlu olsun!
» HAZİRAN 2018
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Lauf ve Herzogenaurach’taki iftar sofralarında buluştu
» ABD 2017 Yunanistan Din Özgürlüğü Raporu’na ABTTF’den paralel rapor
» Başkan´dan
» Dr. Hasan Ahmet_UYAN!
» Meschede derneğimizden iftar yemeği
» BTTDD Eski Genel Başkanı Erol Kaşifoğlu Hakk’ın rahmetine kavuştu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1058667    Bugün : 404    Son : 23:52    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti, 16-20.10.2012
ABTTF Ilkbahar Eglencesi 2012
ABTTF 18. Olagan Genel Kurulu, 23.02.2013, Gießen
21. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Lippstadt-Eickelborn 2017.05.13
Habitat2008
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
Specials
Teknoloji