Forum! New!


Facebook
Twitter

Brüksel'e tütünün geleceği için gittiler - 31.05.2016

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, beraberindeki heyet ile Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’e bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 24 – 25 Mayıs tarihlerinde, Avrupa Komisyonu’nun ilgili birimleri ve birliğe üye ülkelerin tarım sektörü temsilcileri ile biraraya geldi.

İlhan AHMET’nin girişimleriyle, Trakya’daki “basma” tipi tütün üreticilerinin AB’nin yeni Ortak Tarım Politikası’ndan destek alabilmesi amacıyla düzenlenen çalışma ziyaretine katılan Batı Trakya heyetinde, Trakya Tütün Üreticileri Kooperatifi Asbaşkanı Erdinç Hüseyin, Tarım – Hayvancılık Araştırma Enstitüsü Başkanı İsmail Molla ve Başkan Yardımcısı Kadir Hüseyin, enstitü üyesi Ziraat Mühendisi Bülent Salih, tütün üreticisi ve sendikacı Hüseyin Kapusuz ile tütün üreticileri Niyazi Gacal ve Ahmet Sali yer aldı.

Trakya’nın “basma” tütününe Avrupa Komisyonu’ndan destek istendi

Milletvekiline eşlik eden tütün heyeti ziyaretler kapsamında, Avrupa Komisyonu’nun Tarım Politikası’ndan Sorumlu Komiseri Tasos Haniotis ve Yunanistan’ın Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’ndeki Tarım Birimi Sorumlusu Efrosini Bousiou ile biraraya geldi. AB Tarımsal Organizasyonlar Komitesi (COPA) ve AB Tarım Kooperatifleri Konfederasyonu (COGECA) yetkilileri ile de görşen Milletvekili İlhan AHMET ve beraberindeki heyet, Trakya’daki “basma” tipi tütünün ve üreticilerin durumunu ilk ağızdan anlatma fırsatı buldu.
Heyet aynı zamanda, birliğe üye ülkelerdeki özellikle tütünle ilgili tarım ve çiftçi kooperatiflerinin Brüksel’deki temsilcileri ile de görüştü. Heyet, İspanya’nın orta ölçekli çiftçi ve toprak sahiplerinin çatı kuruluşu olan UPA’nın temsilcileriyle de biraraya geldi.

“Trakya’daki tütün üreticisnin durumu ilk defa birinci ağızdan anlatıldı”

İki günlük çalışma ziyaretinin ardından bir değerlendirme yapan Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Batı Trakya’daki ailelerin neredeyse tek geçim kaynağı olan tütün üretiminin geleceğinin bu kadar üst düzeyde ilk defa masaya yatırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Milletvekili, Avrupa Birliği’nin son dönem tarım destek politikaları dikkate alındığında tütüne destek verilmesi zor gözükse de, özellikle yeni Ortak Tarım Politikası çerçevesinde imkansız olmadığını vurguladı. “Yeter ki siyasi irade ve profesyonel çalışma olsun” diyen İlhan AHMET, Avrupa Komisyonu’nun imkanları kapsamında gerekli girişimlerin ivedilikle yapılması gereğinin bir kez daha altını çizdi.

“Ortak Tarım Politikası’ndan tütüne destek çıkabilir”

Milletvekili, yapılan kurumsal görüşmelerde kendilerine verilen bilgilere göre, yeni Ortak Tarım Politikası’ndan daha önceden belirtilmeyen ürünler için her ülkeye ayrılacak % 5’lik desteğin en geç iki ay içinde belirleneceğini belirtti.
İlhan AHMET, bu kapsamda Yunanistan açısından desteğin, tütün üretimine yönelmesinin önünün açılabileceğini vurgulayarak, “Bu şekilde, Yunanistan da, hiçbir toplumsal baskı altında kalmadan, istediği bölgeleri, özellikle de Gayri Safi Milli Hasıla’nın altında olan dağlık ve dezavantajlı bölgeler ile adaları güçlendirebilir. Hiç şüphesiz, tütün üreticisinin acil destek beklediği Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti de bu bölgelerden biridir” dedi.
Ortak Tarım Politikası’nda yer alan bu imkandan faydalanmak için, Yunanistan’daki tüm siyasi aktörlere özellikle de Tarımsal Bakanlığı’nın sağlam iradesine ihtiyaç olduğunun altını çizen milletvekili, “bugüne kadar sadece Danimarka’nın faydalandığı bu imkandan yeni dönemde Yunanistan’ın yararlanmaması için hiç bir neden yok. Şimdi top siyasi kadrolarda. Yeni Ortak Tarım Politikası’ nın II. Aşaması kapsamında Yunanistan’ a aktarılacak payın 2023 yılına kadar, 4.2 milyara ulaşacağı hesaplanıyor. Bu da yılda 600 milyon euroluk destek demektir. Bunu ıskalamak yahut elde etmek bizim elimizdedir. Her iki durumda da tüm sorumluluk siyasi iradededir” diyerek mücadele çağrısını yineledi.

“Trakya’daki ailelerin geleceği için sorumluluk siyasi iradede”

Milletvekili İlhan AHMET ayrıca, konuyla ilgili önümüzdeki günlerde hazırlayacağı soru önergesini, kendisini ve tarım heyetini Brüksel’de ağırlayan Avrupa Milletvekili Miltiadis Kirkos aracılığıyla Avrupa Komisyonu’na sunmaya, öte yandan da, başta Başbakan olmak üzre tüm siyasi liderlere de Trakya’daki “basma” tipi tütün üretiminin desteklenmesi için mektup göndermeye hazırlanıyor.
“Zaman karar alma ve harekete geçme zamanıdır” diyen milletvekili, “Ya, Trakya’ daki tütün üreticisi desteklenecek, ya da kontrol edilemez bir toplumsal iflas ve fakirleşme yaşanacaktır. Trakya’ daki belli bir sosyal grubun yokolması kaçınılmazdır.
Trakya’ da bu toplumsal çöküşün önüne geçmenin yolu, doğru politikaları ve fikirleri hayata geçirmekten geçmektedir. Çözüm odaklı olmaktan uzak, eskinin milliyetçilik kokan köhne politikalarıyla bölgemizin yeniden ekonomik refaha kavuşması mümkün değildir.
Bizim, bölgemizin üzerine serpilen bu ölü topağından kurtulmamız yönündeki çabalarımızı ve sonuçlarını, elbetteki bölge insanımız ve toplulumuz layıkıyla değerlendirecektir” dedi.


Kaynak: http://www.milletgazetesi.gr/
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1614186    Bugün : 18    Son : 0:46    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF 19. Olagan Genel Kurulu, 13.06.2015, Gießen
18. Dr. Sadik Ahmet Futbol Turnuvasi Aile Gecesi
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
2011 Bati Trakya girisimleri
ABTTF 30. Kurulus Yildonumu Kutlamasi, 03.03.2018. Giessen, Almanya
Specials
Teknoloji