Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan Çiftçisi 20 Bin Traktörle Yollarda - 29.01.2016

Yeni sosyal güvenlik yasa tasarısınıYunan meclisine sunmaya hazırlanan SYRİZA-ANEL koalisyon hükümeti çok zor günler geçiriyor. Ağır şartları barındıran yeni yasa tasarısını meclisten geçirmek isteyen hükümet, toplumun farklı kesimlerinden büyük tepki topluyor. Halk, hükümetten tasarıyı geri çekmesini istiyor.

Yasadan en çok etkilenen özel sektör çalışanları şehir merkezlerinde protesto yürüyüşler yaparken, çiftçiler ise şehirlerarası ana yolları kapatıyor. Tasarının geri çekilmesini isteyen binlerce çiftçi, sesini duyurmak için bir haftadan beri 20 bin traktörle yolları trafiğe kapatıyor.

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Sosyal güvenlik yasa tasarısına tepkiler günden güne artıyor. Ağır yükümlülük getiren tasarıya özel sektörden emeklilerin ve avukatların gösterdiği tepkinin benzerini müzisyenler, sağlık çalışanları ve toplumun diğer kesimleri de göstermeye başladı.

Özel sektör çalışanları şehirlerde protesto gösterilerileriyle tasarıya karşı tepkilerini ortaya koyarken, çiftçi kesimi ise tepkisini traktörlerle yolları kapatarak gösteriyor.

Ülkenin farklı noktalarında oluşturulan barikatlarla şehirlerarası ana yolları ve sınır kapılarını belirli süreliğine trafiğe kapatan binlerce çiftçi geri adım atmıyor. Geçen hafta başlayan çiftçi eylemleri bu hafta da devam edecek.

YOL KAPAMA SÜRESİ 2 SAATTEN 4 SAATE ÇIKARILDI

Çiftçiler hükümetin meclise sunacağı yeni sosyal güvenlik yasa tasarısını ülkenin 60 farklı noktasında protesto ediyor. Ayrı şehirlerde faaliyet gösteren çiftçi ve hayvan besicileri tarafından kurulan sendika ve koopatifler, tasarının geri çekilmesi için ortak hareket ediyor.

Çiftçiler geçen hafta yolları farklı noktalarda aynı saatlerde trafiğe kapattılar. Yol kapatma barikatlarının olduğu noktalarda çiftçi temsilcilerinin hepsi aynı istekleri dile getiriyor. Bir haftadır yollarda olan çiftçiler, eylemlerine ikinci haftada da devam edip etmeyecekleri konusunda karar almak için Salı günü iki ayrı noktada Selanik ve Nikea’da toplantı düzenlediler. İki ayrı toplantıdan çıkan ortak karar, yasa tasarısı geri çekilene kadar ne Başbakan Aleksis Tsipras ne de hükümet kurmayları ile masaya oturmayacak ve diyaloğa girilmeyecek şeklinde oldu.

Bunun dışında toplantıda alınan kararlardan bir diğeri ise yol kapatma süresi ile ilgili oldu. İlk haftada yollar günde 2 saatliğine trafiğe kapatılıyordu. İlk haftada verilen mücadeleden sonuç alamayan çiftçiler, ikinci hafta eylemlerinde yolları 4 saat süreyle trafiğe kapatacak. 4 saatlik yol kapama eylemleri de sonuç vermezse yolların 6 saatliğine trafiğe kapatılacağı belirtildi.


Kaynak: http://www.milletgazetesi.gr/
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635260    Bugün : 37    Son : 4:26    Aynı anda : 13031
ABTTF
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
Berlin Buyukelciligi iftar 2015
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
AP Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Bati Trakya Turk Azinlıginin sorunu
Bati Trakyaya Kesif Ziyareti 2017.09.10-13
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 30.08.-04.09.2012
Specials
Teknoloji