Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan'da Tarım Sektörünün İş İmkanı Sağlayacağı 10 İhtisas Alanı - 18.01.2016

Değerli okurlar, 7 ocak 2016 tarihinde espaergasia.gr sayfasında yayınlanan haberde, ülkemizde yakın gelecekte yeni istihdam alanları oluşturacak sektörler ve bu sektörler kapsamında da gelecekte ön plana çıkacak olan meslekler açıklandı.

Tarım sektörünün geleceğine de değinilen açıklamada ilerleyen yıllarda bir dizi meslek grubunun avantajlı pozisyona geçebileceği öngörülüyor. Gelişmekte olan birkaç sektörün arasında yer alan tarım sektörünün iş imkanı yaratacağı 10 ihtisas alanından bahsediliyor.

ΕΛΣΤΑΤ verilerine göre Yunanistan'da 2008'den 2013 yılına kadar % 23.4 oranında daralma göstermiş olan bir işgücü piyasası mevcut iken, tarımda yaşanan daralmanın sadece % 7.4 oranıyla sınırlı kaldığı belirtilmektedir. Tarım sektörünün olası krizlerden etkilenme potansiyelin daha düşük seyrettiği açıktır. Yani tarım sektörünün ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşı bir nevi direnç mekanizmasına sahip olduğu söylenebilir. Üstelik açıklamanın devamında, bu sektörde serbest meslek sahiplerinde %3.7, ücretli çalışanlarda ise %8.5 oranında bir iyileşme yaşandığının da altı çiziliyor.

Açıklamada önerilen ihtisas alanlarının özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor:

•Tarım uzmanları

Ziraat Fakültelerinin Bitkisel veya Hayvansal Üretim bölümlerinden mezun olmuş Ziraat Mühendisleri.

•Kalite kontrol laboratuvarı uzmanları

Günümüzde, tarım ürünlerinin niteliğinin belirlendiği ve şirketlerin sabit bir kalitede üretim potansiyeline sahip olabilmeleri için kalitelendirme işleminin gerekliliğinin ön plana çıktığı bir üretim anlayışı mevcuttur.

•Tarımsal altyapıların inşası ve bakımında uzmanlaşmış Ziraat Mühendisleri

Yeni istihdam alanlarının yaratılmasında Ziraat Mühendislerine düşen sorumluluk bir hayli yüksektir. Yeni yatırımlarla yaratılacak yeni üretim merkezlerinin sağlam altyapılara sahip olabilmeleri, bu alanda tecrübe birikimine sahip ve ileri düzey teknolojik yapılanmalara imkan sunan teknik bilgi birikimine sahip uzmanlar gerektirmektedir.

•Gıda mühendisleri ve şarap imalatında uzmanlaşmış elemanlar

Gıda şüphesiz krizden en az etkilenen sektördür. Hazır gıda sanayiinin de revaçta olduğu göz önünde bulundurulursa, yeni yatırımların sözkonusu olacağı ve yeni istihdam alanlarının oluşacağı muhtemeldir.

•Biyoteknolog
Biyoteknoloji bölümü mezunları daha çok, sağlık, endüstri ve çevre alanlarında çalışmaktadır. Geleceğinin parlak olduğu, iş imkanlarının ileride daha iyi olacağı bir meslek olarak açıklanmaktadır.

•Biyolojik-Ekolojik Tarım Hizmetleri

Yüksek lisansını biyolojik-ekolojik tarım alanında tamamlamış ve doğaya daha duyarlı bir üretim sisteminin oluşturulmasında rol üstlenecek kalifiye elemanlar gerektirmektedir. Çünkü, ilerleyen senelerde gelecek nesillere daha sağlıklı yaşamlar sunabilmek için doğaya saygılı üretici birliklerinin kurulması düşünülmektedir. Bu noktada tüketicilerin de dikkati duyarlı üretim merkezlerine yöneltilecektir.

•Sera Hizmetleri

Seracılıkta teknik bilgi birikimine sahip ve bakım-ilaçlama gibi temel hizmetleri icra edebilen kişilerin iş imkanına sahip olacağı yüksek ihtimaldir.

•Sulama Teknisyeni

Tarım alanında şüphesiz en önem verilen işlem sulamadır. Sulama tekniğinin geliştirilmesi ve mümkün olduğunca sudan tasarruf eden yeni yöntemlerin uygulanması gelecekte dünya nüfüsunun hızla artışına paralel olarak doğacak su sıkıntısının önüne geçilmesinde etkili olacaktır.

•Tarımsal İşletmelere Yönetici

İşletme bölümünden mezun olmuş kişilerin de bu alanda doğacak iş imkanlarından faydalanması mümkündür. Ayrıca gelecekte tarım ekonomisi alanında üst düzey bilgiye sahip üniversite mezunlarının tarım alanında aktif olması daha sağlıklı bir büyümenin gerçekleşmesi ve işletmelerin karlılık düzeylerinin uzun vadede istenilen seviyede tutulması için önemlidir.

•Tavukçuluk sektöründe teknik bilgiye sahip veya tarımsal hayvanların üreme fizyolojisini bilen teknisyenler

Tavukçuluk sektörü Yunanistan'ın mekanizasyon açısında en iddialı sektörüdür. Yumurta ve tavuk eti üretimi endüstrileşmiş bir üretim sistemine sahip tesislerde gerçekleşmektedir. Modern üretim yöntemlerini bilen teknisyenlerin, gelecekte tarım ürünleri talebinin artması durumunda yarı profesyonel olarak işletilen köy çiftliklerinin modernize olmasına katkısı olacaktır. Üreme fizyolojisi bilgisi ile donanımlı teknisyenler ise işletmelerin karlılık düzeyini doğrudan etkileyebildiği gibi ıslah projelerinin de hızlanmasını sağlamaktadır.


Kaynak: http://www.milletgazetesi.gr/
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635259    Bugün : 36    Son : 4:11    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
FUEN TAG 2. Yillik Toplantisi, 09-12.11.2015, Baku, Azerbaycan
Avrupa Parlamentosu Geleneksel Azinliklar Intergrubunda Sunum, 14.03.2013, Strazburg
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
AGİT 2 3 Temmuz 2015
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
Specials
Teknoloji