Forum! New!


Facebook
Twitter

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunları bir kez daha Dolomiten’de - 27.08.2014

19-22 Haziran 2014 tarihlerinde Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF), Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği(BTAYTD) ve Dostluk, Eşitlik, Barış(DEB) Partisi’nin ortaklığında Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN), Avrupa Yerel ve Azınlık Dillerinde Yayımlanan Günlük Gazeteler Derneği (MIDAS) ve Almanya’daki Dan azınlığı ile Danimarka’daki Alman azınlığı temsilcilerinden oluşan heyette yer alan Hatto Schmidt, 20 Ağustos 2014 tarihinde keşif ziyaretine ilişkin gözlemlerini İtalya’daki Alman ve Ladin azınlıklarının gazetesi Dolomiten’e yazdı.

Keşif ziyareti öncesinde de Batı Trakya Türk Azınlığı ile ilgili bir makale yazan Schmidt, FUEN ve MIDAS heyeti olarak Şahin köyüne gerçekleştirdikleri ziyareti ve burada çocuklarını yalnızca Yunanca dilinde eğitim veren devlet anaokullarına göndermeyi reddeden 20 annenin hikayesini aktardı. Devlet anaokullarında tek kelime Türkçe bilmeyen öğretmenlerin, nüfusu tamamen Türk olan Şahin’de tek kelime Yunanca bilmeyen çocuklara eğitim verdiğini söyleyen Schmidt, devlet anaokuluna gitmedikleri için çocukların azınlık ilkokuluna kaydedilmediklerini ifade etti.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın etnik kimliğinin tanınmadığını yazan Schmidt, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yunanistan’ı mahkum eden kararlarına rağmen isminde “Türk” kelimesi geçen derneklerin kurulmasına izin verilmediğin, kapatılanlara ise resmiyetlerinin iade edilmediğini yazdı. Azınlığın kendi dini liderlerine seçmesine izin verilmediğini ifade eden Schmidt, azınlığın devletin atadığı müftüleri tanımayarak kendi müftülerini seçtiğini ifade etti. Bu konuda azınlığın uğradığı ayrımcılığa dikkat çeken Schmidt, aynı şekilde devletin okullarda ve camilerde görev yapmak üzere 240 imamı atama yoluna gittiğini belirtti.

Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ayrıntılarını aktaran Schmidt, belediyede çalışan azınlık mensubu sayısının çok az olduğunu yazdı. Ayrımcılık nedeniyle pekçok azınlık mensubunun Batı Trakya’dan göç ettiğini söyleyen Schmidt, 150 bin nüfuslu Batı Trakya Türklerinin yaklaşık üçte birinin çeşitli nedenlerle Türkiye, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde çalışmak için göç ettiğini kaydetti.

Gümülcine’de şehir merkezinde nüfusun önemli bir bölümü Türk olmasına rağmen tüm tabelaların Yunanca olduğunu, yalnızca nüfusu tamamen Türk, dağlık bölgelerdeki köylerde seyrek de olsa Türkçe tabeleya rastladıklarını aktardı. Şahin’deki halk kütüphanesinin tabelasının Türkçe ve yunanca olduğunu yazan Schmidt, nüfusun tamamen Türk olmasına rağmen Şahin’de köyün girişinde bir kilise olmasının keyfiyet ve provokasyonun bir sembolü olduğunu belirtti.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1599305    Bugün : 319    Son : 13:10    Aynı anda : 13031
ABTTF
Guney Tirol Kesif Ziyareti, 26-29.05.2016, Guney Tirol, Italya
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
29 Ocak Milli Direnis Gunu Anma Torenleri
ABTTF İftarı 2015
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Specials
Teknoloji