Forum! New!


Facebook
Twitter

Atina’da cami inşası seçimlere oy malzemesi oldu - 04.04.2014

ND Partisi’nin Atina Belediye Başkan adayı Aris Spiliotopulos’un Belediye Başkanlığını kazanması durumunda Atina’da cami inşası konusunu referandumla Atina sakinlerine soracağı açıklamasına Yunanistan Eğitim Bakanlığı Dinişleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis’in sert tepki gösterdi.

Kathimerini gazetesinin haberine göre Atina’nın Eleona bölgesine cami inşası konusunda belediye başkan adaylarının görüşleri oy avcılığı hedeflerine göre değişiyor. Diğer taraftan Yunanistan Altyapı Bakanlığı Atina’da cami inşası çalışmalarına yeşil ışık yakmak için Danıştay’ın onayını bekliyor. Hatırlanacağı üzere söz konusu cami inşasına karşı çıkan Pire Metropoliti Serafim Danıştay’a başvurmuş ve cami inşasıyla ilgili 3512/2006 sayı ve tarihli yasanın uygulanmasını ve cami inşasının “anayasaya ve Hellenizme karşı” ilan edilmesini talep etmişti.

Atina Belediye Başkan adayı Aris Spiliotopulos’un cami inşa edilmesini referanduma götürme önerisine sert tepki gösteren Dinişleri Genel Sekreteri Yorgos Kalancis “Din özgürlüğü gibi insan haklarının muhafaza edilmesi için ne zamandan beri referandum yapıyoruz?” ifadelerini kullandı.

Kalancis Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamasında ayrıca, “Ülkemizin uluslararası boyutta rezil olmaması için şunu söylemeliyim ki, eğer Eleona’daki cami için referandum yapılırsa o zaman tek çözüm bizim kiliselerimiz de dahil olmak üzere her ibadet alanı için yerel referanduma gitmektir. Böylece din özgürlüğünün güvencesi Anayasa’nın (değişmez) 13. maddesi ve Yunan halkının tamamının iradesini ifade eden Parlamento’ya bırakılması yerine yerel referandumlara bağlı olacaktır. Spiliotopulos, ND milletvekili olarak cami inşası yasası lehinde oy kullanmıştır ve hatta caminin şu anda inşa edileceği yere ‘evet’ demiştir. Kendisi 2009’da Milli Eğitim ve Dinişleri Bakanlığı görevine gelmişti. O zaman cami yasasını değiştirme imkânı ve yetkisi vardı. Ancak bunu yapmadı. Ayrıca, Müslüman göçmenlerin gayri resmi ibadethanelerine de müdahale imkânı vardı; bunu da yapmadı ve sorunlar çoğalarak arttı” ifadelerini kullandı.

Yorgos Kalancis diğer Atina Belediye Başkan adaylarının tutumunu da şöyle yorumladı: “Nikita Kaklamanis de bugün için cami inşasına karşı geliyor. Oysa Ethnos gazetesine 3.5.2010 tarihinde verdiği röportajda aynen naklediyorum: Atina Belediye Başkanı N. Kaklamanis Eleona bölgesi içinde bulunan Naftiko Ohiro alanına Müslüman camisi inşasını önerdi...

Altın Şafak’ın taburu ise net ve Hıristiyanlık karşıtı, ayrımcı ve Nazici karakteriyle uygun. Diğer belediye başkan adaylarının görüşü ise bilinmiyor. Herhalde gerçeklerle yüzleşmekten korkuyorlar.

SYRIZA’nın sürekli ve genel sessizliği de olumsuz izlenim bırakıyor. Bu taktik ile Altın Şafak’a dini özgürlükler konusunda ajandasını dayatma zemini bırakıyorlar.
Halihazırdaki Belediye Başkanı Yorgos Kamis ise tam aksine gayri resmi camilerle ilgili sorumluluğu bu durumu yaratanlara atma imkânı varken, ateşe girmeyi ve şehir ile vatandaşlar için son derece olumlu çözümler bulmayı tercih etti.”


Kaynak: www.azinlikca.net
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635256    Bugün : 33    Son : 3:46    Aynı anda : 13031
ABTTF
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 17-20.09.2018
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
ABTTF 2014 Yil Sonu Ueye Dernek Ziyaretleri
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
AGİT 2 3 Temmuz 2015
FUEN 2015 Kongresi, 13-17.05.2015, Bati Trakya, Yunanistan
Specials
Teknoloji