Forum! New!


Facebook
Twitter

Dış Türkler Bekir Bozdağ ile Rotterdam'da buluştu - 10.02.2012

T.C Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkanı Kemal Yurtnaç ve beraberlerindeki heyet Hollanda’da çeşitli temaslarda bulundular. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindeki heyet Hollanda ziyaretleri çerçevesinde, Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği yönetecilerinin de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasetçiler, işadamları, akademisyenler ve eğitimcilerden oluşan toplulukla Rotterdam şehrinde düzenlenen panelde buluştular.

Bulunduğunuz ülkedeki siyasete odaklanın.

Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya ve Kosova’da yaşayan soydaşlar da dahil olmak üzere, Avrupa’daki Türk nüfusunun milyonlarca kişiden oluştuğunu ifade eden Bozdağ, "Tüm kardeşlerimize bulundukları ülkenin siyasetine odaklanmaları çağrısında bulunuyorum." Dedi. "Türkiye’deki siyasete göre yol yapmak, rol yapmak sizlere yarar getirmez." diye sözlerine devam eden Bozdağ, "Türkiye’deki siyasetin değirmenine su taşırsanız bulunduğunuz ülkenin siyasetinden koparsınız. Beraber daha iyi ve daha güzeli gerçekleştirmek için bir arada olun. Bulunduğunuz ülkedeki siyasete odaklanmalısınız, ana siyasetiniz bu olmalı. Birlikte hareket etmeye önem vermeliyiz" ifadesini kullandı.

Radikal düşüncelerin gelişmesi AB’nin kuruluş prensiplerine ters bir tablo yaratıyor.

Konuşmasının bir bölümünde uyum konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi gerektiğini anlattı. Bazı ülkelerde radikal düşüncelerin gelişmesinin AB’nin kuruluş prensiplerine ters bir tablo yarattığını belirten Bozdağ, "Ayrımcı anlayışların yeşermemesi için her kesim büyük emek vermelidir" dedi. Irkçılığa, dinciliğe ve bölgeciliğe karşı olduklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Bunların hiçbiri topluma fayda sağlamamıştır. Farklılıklar fakirliğin değil, zenginliğin alametidir." dedi. Bozdağ, ana dil eğitiminin okul ortamında verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türkçe’nin camilerde verilmesinin ise son çare olarak görülebileceğini söyledi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkçe öğretmenler ve bütçe gerekiyorsa bunu karşılamaya hazırız." diye konuştu.

Toplantıda Türkçe için Elele Vakfı Başkanı Doç. Dr. Kutlay Yağmur eğitim, avukat Ejder Köse güvenlik ve ayrımcılık, VVD (Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi) eski milletvekili Fadime Örgü de siyasi katılım konularında sunumlarda bulundular.


Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği (HBTTKDD)
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635596    Bugün : 101    Son : 11:36    Aynı anda : 13031
ABTTF
Batitrakya Resimleri
FUEN 63. Kongresi, 20-24.06.2018, Leeuwarden, Hollanda
2011 Bati Trakya girisimleri
Avrupada Dil Haklari Konferansi, 05-07.12.2013, Cottbus, Almanya
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
Specials
Teknoloji