Forum! New!


Facebook
Twitter

Gündem ve Millet’ten “Azınlık Basınına ÖZGÜRLÜK” Kampanyası - 21.02.2011

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın önemli gazetelerinden Gündem ve Millet, Büyük Derbent (Megalo Derio) köyündeki Türk Azınlık okulunda görev yapmış Yunanlı öğretmen Hara Nikopulu’nun açtığı iki farklı tazminat davasında verilen ağır tazminat cezası karşısında “Azınlık Basınına ÖZGÜRLÜK” kampanyası başlattılar.

Gümülcine Çok Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi, 20 bin avroluk kısmı derhal davacıya ödenmek üzere Gündem’in 150 bin avro tazminat ödemesine, İskeçe Çok Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi ise 30 bin avroluk kısmı derhal davacıya ödenmek üzere Millet’in 120 bin avro tazminat ödemesini kararlaştırmıştı.

Yetkili mahkemelerce verilen yüksek miktardaki tazminat tutarları çok kısıtlı kaynaklar ile yayın hayatına devam eden bu iki önemli gazetenin ödeyebileceği miktarda olmayıp doğurduğu sonuç itibari ile bu iki gazetenin varlığını tehdit altına almaktadır. Gündem ve Millet’in iki hafta önce başlattığı “Azınlık Basınına ÖZGÜRLÜK” kampanyasına Batı Trakya Türk Azınlığı’na ait kurum ve kuruluşlar yaptıkları açıklamalar ile destek vermektedir.

Gündem ve Millet’in “Azınlık Basınına ÖZGÜRLÜK” kampanyasına açık destek verdiğini ifade eden Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Gündem ve Millet’e verilen ağır tazminat cezaları basın özgürlüğü ilkesi ile çelişmektedir. Hiçbir cezanın sansür ve benzeri kısıtlayıcı önlemler için araç olmaması gerekir. Ne var ki verilen tazminat cezalarının ağırlığı basın özgürlüğünün yalnızca bir kesime ait bir hak olduğu şüphesini uyandırmaktadır. Gündem ve Millet’e verilen cezanın ağırlığı karşısında tepki göstermemek mümkün değil” dedi. Devamında Habipoğlu, “Azınlık basınının özgürlüğü, demokratik hak ve özgürlükler mücadelesinin yaşamsal önemde bir parçasıdır. Basın özgürlüğünün olmadığı noktada özgür bir demokrasi mücadelesinden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ABTTF olarak Gündem ve Millet’in varlığını sürdürmesine olanak tanımayan ağır tazminat cezalarını ivedilikle uluslararası kurum ve kuruluşlara rapor edeceğiz” dedi.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1322015    Bugün : 396    Son : 17:36    Aynı anda : 13031
ABTTF
ABTTF ve DEB Partisinin Uye Dernekleri Ziyareti, 28.01-15.02.2014
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Dernek Ziyaretleri
FUEN Parlamenter Oglen Yemegi Toplantisi, 24.01.2012, Bruksel
59. FUEN Kongresi, 07-11.05.2014, Almanya-Danimarka Sinir Boelgesi
Specials
Teknoloji