Forum! New!


Facebook
Twitter

ABTTF Brüksel Bürosu Aşırı Milliyetçileri Sinirlendirdi - 10.12.2010

Bildik tepkilere ABTTF’nin yanıtı: Amacımız Batı Trakya Türkleri’nin yasal haklarını savunmak. Devletimiz gereğini şimdiye kadar yapsaydı, bizim büro açmamıza gerek kalır mıydı?

Dimokratia Gazetesi’nin 7 Aralık tarihli nüshasında yer alan “Avrupa’nın Başkentinde Batı Trakya Türkleri Federasyonu” başlıklı, Leonidas Blaveris imzalı haber-yorum bazı çevrelerin zihniyetlerinin hiçbir şekilde gelişemediğini göstermektedir.

Haber-yorumda özetle; “ABTTF Brüksel’de artık Avrupa Parlamentosu’na çok yakın. AP üyeleriyle doğrudan temas kurabilecekler. Yasadışı bir örgüttür. Yetkiler harekete geçsin.” deniyor.

Tabii “harekete geçmek”ten ne kast edildiğini anlamak güç. Umarız yazarın hukukilik anlayışı kendi standartlarıyla sınırlı değildir.

ABTTF’nin Brüksel’de büro açmasının ne kadar önemli ve doğru bir karar olduğunu başlı başına gösteren bu haber-yoruma yine de yanıt verilmesi gerektiği değerlendiriliyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Hapipoğlu, maksatlı olduğu anlaşılan bu haber-yoruma cevaben şunları söyledi;

“ABTTF, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve şimdi de Avrupa Birliği’ne akredite, Alman Dernekler Kanunu çerçevesinde kurulmuş Witten merkezli bir uluslararası sivil toplum kuruluşudur. Bütün faaliyetleri Alman, Belçika ve genel anlamda AB yasa ve normlarına uygundur. Tek amacı ise uluslararası anlaşmalarda teyit edilmiş bulunan temel insan ve azınlık haklarının Batı Trakya Türkleri için de uygulanmasını sağlamaktır. Evet, büromuz Avrupa Parlamentosu’na çok yakındır. Ama yazarın bilmediği -ya da kendisine henüz söylenmeyen- o Büro’nun Yunanistan Büyükelçiliği’ne daha yakın olduğudur. Devletimiz ve dolayısıyla Büyükelçilik Batı Trakya Türkleri’nin en temel insani hakları konusunda bugüne kadar en ufak bir çaba göstermiş olsaydı, bu büroya gerek kalır mıydı? Ülkemiz, dünyaya “demokrasi” kelimesini hediye etmiş, değişik renklerden oluşan bir ülkedir. Bir AB üyesidir. Ancak 21. Yüzyıl’da hala bazı vatandaşlarının başka bir kısım vatandaşlarına böylesine acımasızca saldırabilmesi çok acıdır”.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1599303    Bugün : 317    Son : 13:06    Aynı anda : 13031
ABTTF
Habitat2008
Bati Trakyaya Calisma Ziyareti, 25-30.01.2013
BM Azinlik Sorunlari Forumu 6. Oturumu ve Yan Etkinlik, 26-27.11.2013, Cenevre, Isvicre
FUEN 62. Kongresi, 17-21.05.2017, Cluj-Napoca, Romanya
Avrupa Vatandaslar Girisimi Temali Bati Trakya Ziyareti ve 1 Milyon Imza Kampanyasi, 06-09.06.2013, Gumuelcine ve Iskece
ABTTFnin Yil Sonu Uye Dernek Ziyaretleri, 20-30.12.2013
Specials
Teknoloji