Forum! New!


Facebook
Twitter

Yunanistan’da Türkler, görünmez vatandaşlar - 08.07.2010

7 Temmuz 2010 tarihinde Hurriyet Daily News, “Yunanistan’da Türkler, ‘görünmez vatandaşlar’” başlıklı bir haber yayımladı. Hristos Luradis’in haberinde Yunanistan’da Türk azınlığın statü ve yaşam koşullarında iyileşmeye rağmen önemli bir tarihi anlaşma ile garanti edilen tüm haklarını talep edemedikleri not ediliyor.

Habipoğlu, Hristos Luradis’in sorularını yanıtladı

Haberinde Luradis, Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu’nun “Yunanistan’ın sosyal ve hukuki sisteminde Türkler görünmez vatandaşlardır” dediğini ifade ederek Habipoğlu’nun bu istikrarsız vatandaşlık statüsünün eğitim ile birlikte Yunanistan’da Türk azınlığın karşılaştığı en önemli problemler arasında olduğunu belirttiğini yazıyor.

Luradis, Yunanistan’da resmi olarak tanınan bir azınlık olarak(Müslüman), 1923 Lozan Barış Anlaşması ile Türk toplumunun eğitim ve dini haklarının garanti altına alındığını ancak Habipoğlu’nun 1967-1974 Yunan askeri cunta döneminin sona ermesinden sonra dahi Türklerin bu haklardan yararlanamadıklarını söylediğini ifade ediyor. Haberde “Cunta rejiminden sonra dahi Yunanistan’da Türk azınlığın din ve eğitimde özerk yapısı oluşturulamadı” diyen Habipoğlu’nun “Türk azınlığın bugün karşılaştığı problemler azınlık haklarını ve uluslar arası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yok sayan hükümetlerin yanlış politikalarıdır” dediğini not ediliyor.

Luradis, Yunanistan’da Helsinki Gözlemevi(Helsinki Monitor)’nin başkanı Panayote Dimitras’ın Batı Trakya’da yaşayan azınlıkların yaşam koşullarında ve insan haklarında olumlu gelişmeler olmasında karşın bölgedeki Türkler için problemlerin devam ettiğini söylediğini yazıyor. Habere göre “Yunanistan azınlıklara kendini tanımlama hakkı tanımadığı için durum hala egaliteryanizmden uzak” diyen Dimitras, “Yunan devletinin azınlıklarına yabancı bir unsur olarak davrandığı azınlık(işleri) yetkisinin İçişleri Bakanlığı değil Dışişleri Bakanlığı’nda olmasından açıkça görülüyor” diyor.

Luradis, Habipoğlu’na göre gerçek anlamda özerk bir eğitim sisteminin yokluğunun problemi daha da kötüleştirdiğini ifade ederek Habipoğlu’nun iki dilli azınlık anaokullarının kurulmasının daha da fazla probleme neden olduğunu söylediğini yazıyor. Bununla birlikte Luradis, Habipoğlu’nun cunta tarafından ilan edilen Türk azınlığı temsil eden yetkililerinin seçilmesi sisteminin değişmediğini söylediğini belirtiyor. Habipoğlu’nun bölgede bugünlerde en çok tartışılan konunun Türk topluluğunda imamların atanması sistemi olduğunu söylediğini ifade eden Luradis, Habipoğlu’nun bahse konu yasanın Batı Trakya’da sözleşmeli memur olarak görev yapacak 240 imamın Hristiyanlardan oluşan beş kişilik bir komite tarafından seçilmesini söylediğini belirtiyor.

13 Haziran 2010 tarihinde ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Hristos Luradis’in sorularını detaylı bir şekilde Türkçe, İngilizce ve Yunanca dillerinde yazılı olarak yanıtlamış, röportajında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını dile getirmiştir (Türkçe dilinde hazırlanmış röportajın tam metni ektedir).

Hristos Luradis tarafından hazırlanan habere http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=problems-make-turks-in-greece-invisible-says-an-expert-2010-07-07 linkinden ulaşabilirsiniz.
 


‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1599333    Bugün : 347    Son : 14:16    Aynı anda : 13031
ABTTF
2011 Bati Trakya girisimleri
ABTTF ve DEB Partisinin Hollanda Dernegi ile Uye Dernekleri Ziyareti, 28.11.-02.12.2012
ABTTF Olagan Mali Genel Kurulu, 03.03.2018, Giessen, Almanya
Ueye Dernek Ziyaretleri 2016
RML2future Konferansi, 17-18.01.2012 Bolzano, Italya
Bati Trakya Tuerkleri Kadin Kurultayi, 18-19.05.2012, Guemuelcine
Specials
Teknoloji