Forum! New!


Facebook
Twitter

Müftülerden ortak açıklama - 22.03.2004

İskeçe seçilmiş müftüsü M.Emin Aga ve Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif, 12/03/2004 günü Okçular Camii’ne yapılan saldırı hakkında bir açıklama yayınlamıştır.

"7 Mart 2004 pazar akşamı Osmanlı'nın güzide miraslarından biri olan İskeçe'ye bağlı Okçular köyü tarihi camiinin içindeki mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim’ler ve değerli eserlerle birlikte yanarak kül olması elim bir hadisedir.

Caminin yanması esnasında Hrıstiyan vatandaşların hassasiyet göstererek olayı itfaiye teşkilatına bildirmelerini memnuniyetle karşılarken, Yunanistan'da genel seçimlerin ülke çapında, demokratik özgürlük ortamında yapılıp oyların sayılması esnasında, herkesin televizyonlara kilitlendiği bir zamanda böyle bir olayın vuku bulmuş olmasını esefle karşılıyoruz.

Devlet yetkililerinin, yangının söndürülmesinde gösterdikleri hassasiyeti, yangının nasıl ve ne şekilde çıktığı konusunda da sergileyecekleri ve Batı Trakya Türk azınlığını bu konuda aydınlatacaklarına inanmaktayız.

Bu gibi olayların dünyanın ve bölgemizin barış ve dostluğa en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda farklı unsurlar arasında yersiz gerginlik yaratmasına meydan verilmemelidir. Hangi dine bağlı olursa olsunlar, tanrı evi sayılan kutsal ve mübarek ibadethanelere zarar verenlerin bulunarak, en şiddetli şekilde cezalandırılacaklarını ve böylelikle Müslüman Türk azınlığı cemaatının onurunun ve vicdanının rahatlatılacağını ummaktayız.

Bu gibi çağdışı çirkin davranışlara tevessül eden kişi veya kişileri de Allah'a havale ederken, olayı şiddetle kınamaktayız.

İskeçe ve Gümülcine müftüleri olarak, 12 Mart 2004 cuma günü Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ile birlikte Okçular camiini ziyaret ettik. Mütevelli Heyeti ve köy cemaati ile görüştük. Yaptığımız istişarenin sonunda, camii ve külliyenin en mükemmel şekilde restore edilerek, eski haline getirilmesi için Batı Trakya çapında bir bağış kampanyası başlatılmasının uygun olacağına karar vermiş bulunuyoruz.

Müslüman Türk azınlığımızı, iş adamlarımızı ve cemaatimizin seçkin ve saygıdeğer şahsiyetlerini bu kutsal hizmete alicenap bir şekilde katkıda bulunmaya davet ediyoruz.”
‹‹‹ geri dön
Yorum

Şu ana kadar ziyaretçi defterine herhangi bir mesaj yazılmadı...

Diğer Haberler
» 19. madde mağdurları için bilgi formu
» ABTTF Avrupa Türk-İslam Birliği’nin geleneksel iftar programına katıldı
» ABTTF Uluslararası Demokratlar Birliği’nin iftar programına katıldı
» Meschede ve Lauf derneklerimizden iftar yemeği
» 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
» ABTTF T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun iftarına katıldı
» Lauf derneğimiz Hıdırellez Şenliği düzenledi
» Almanya’daki Batı Trakya Türkleri Gütersloh ve Viersen şehirlerindeki iftar sofralarında buluştu
» ABTTF DİTİB’in geleneksel iftarına katıldı
» Yunanistan Başbakanı Çipras Batı Trakya ziyaretinde müftülük ve vakıflar konusunda açıklamalarda bulundu
Arşiv ››› 
 
  copyright © abttf.org
      Toplam : 1635574    Bugün : 79    Son : 10:34    Aynı anda : 13031
ABTTF
Medya Ozgurlugu Konferansi ve Bati Trakya Ziyareti, 21-24.03.2013, Bati Trakya
Batitrakya Resimleri
Dernek Ziyaretleri
2011 Bati Trakya girisimleri
58. FUEN Kongresi, 19-23.06.2013, Briksen, Guney Tirol, Italya
46. AGIT Ek Insani Boyut Toplantisi 22-23.06.2017 Viyana
Specials
Teknoloji